Geri Dön

Yenişehir'de eğitimin sorunları ve çözüm yolları anlatıldı

Yenişehir'de eğitimin sorunları ve çözüm yolları anlatıldı

Yenişehir'de eğitimin sorunları ve çözüm yolları anlatıldı

Gürhan ADANA/YENİŞEHİR,(Bursa),(DHA)- BURSA'nın Yenişehir ilçesinde düzenlenen Eğitim ve Okulu Yeniden Anlamlandırma, Sınıf Yönetimi ve Liderlik adlı toplantı öğretmenlerden yoğun ilgi gördü. Toplantıda değişen eğitim koşullarına dikkat çekilerek sorunların çözüm yolları anlatıldı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selahattin Turhan, insanın çok karmaşık, fenomen bir varlık olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Turhan, "Bizim Batı karşısındaki tek üstünlüğümüz insandır. İnsan olgusu çok tartışmalıdır. Söz ve sessizlik insanı tanımlar. Öğrencinin motive olması için önce kendisini tanıması gerekir" dedi. İnsanı eğitmenin temel bir sorun olduğunu ifade eden Prof. Dr. Turhan, öğretmenin öğretmekten keyif aldığı sürece öğrencinin derse motive olabildiğini söyledi. Eğitim sorunlarını hiçbir ülkenin tamamen çözemediğini dile getiren Prof. Dr. Turhan, "Yeni nesil çocuklar biraz daha özgürler. Onların özgürlük alanlarını açmalıyız. Esnek olmalıyız. Ülkemiz genelindeki üniversitelerde toplam 408 bin kayıtlı öğrenci okullarına devam etmiyor. Tahammülsüzlüğün ve şikâyetin başladığı yerde öğretmenlik davası biter" diye konuştu.

Öğrencilerin artık klasik anlatımları not almadığını belirten Prof. Dr. Turhan, görsel öğrenmenin önemini arttırdığına işaret etti. Turhan sözlerini şöyle tamamladı: "Yeni nesil başka bir nesil. Veliyi eğitmeden çocukları eğitemezsiniz. Veliler her şeyi biliyor havasındalar. Velilere ulaşın. onların çocuklarıyla yaşadığı sorunlara yardımcı olabilirsiniz. Çocukların ödevlerini yapmaktan, sosyal medyayı kullanmalarına değin her alanda onlara yol gösterebilirsiniz."

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi'ndeki toplantıya Kaymakam Suat Seyitoğlu, Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz ve öğretmenler katıldı.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber