Denizli'de tarihi yapıları belediye restore ediyor

Denizli'de tarihi yapıları belediye restore ediyor

Denizli'de tarihi yapıları belediye restore ediyor

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi tarihi yapıları restore edip, geleceğe aktarılmasına katkı sağlıyor.

Restore ettiği tarihi binalarla kentin değerlerine sahip çıkan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Antik Dönem'den başlayarak beylikler, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar Denizli'nin geçmişine tanıklık eden çok sayıda yapıyı yok olmaktan kurtardı. Denizli merkezin yanı sıra ilçelerdeki tarihi yapılara da sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar Külahçıoğlu Un Fabrikası, Merzeci Un Değirmeni, Cezmi Ökten Evi, Necdet Ökten Evi, Adil Beştaş Evi, Necdet Bilge Evi, Abdüloğlu Evi, Sürücü Evi, İbrahim Çallı Evi, Denizli Evi, Konyalıoğlu Evi, Hüseyin Yarenli Evi, Balcı Evi, Buldan Tarakçı Evi, Çivril Mavi Ev, Bereketler Su Sarnıcı, Yediler Türbesi, Baklan Hüsamettin Gazi Türbesi, Üzüm Dedesi Türbesi, Tavas Tekke Yaren Ali Dede Türbesi, Tavas Alaman Sarnıcı, Mehmet Gazi Türbesi, Ali Kahya Türbesi ve Şirvani Türbesi'nde restorasyon çalışmaları yaptı.

KÜLTÜR TURİZMİNE KATKI

Bunların yanında Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin izlerini taşıyan İlbade Mezarlığı'nda 12 yıldır kazı ve restorasyon çalışması yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Anadolu'nun en büyük antik kentlerinden biri olan Ladoikya'nın gün yüzüne çıkarılıp dünya kültür mirasına kazandırılması için de büyük çaba harcadı. 2008 yılında Türkiye'de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti'nde çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yaptığı bu yatırımlarla kültür turizmine önemli katkıda bulundu.

'TARİHE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, göreve geldikleri ilk günden itibaren kentin tarihi değerlerine sahip çıktıklarını, bu değerleri gelecek nesillere aktarmak için büyük çaba harcadıklarını söyledi. Geçmişi olmayan bir toplumun geleceğinin de olamayacağını vurgulayan Zolan, "Bize bu toprakları yurt eden ecdadımıza sahip çıkıp eserlerini koruyoruz. Çünkü biz ne kadar tarihimize, geçmişimize, köklerimize sahip çıkarsak o kadar güçlü oluruz. Bu nedenle geçmiş ile geleceğimizi buluşturmak zorundayız. Tarihi değerlerimizi yaşatmak adına elimizden gelen tüm desteği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vermeye devam edeceğiz" dedi.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber