Yerli savaş uçakları, 2023'ten önce göklerde olacak

11.09.2018'de eklendi11.09.2018-15:23 'de güncellendi
Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, insansız savaş uçağını 2023 öncesi uçuracaklarını söyledi. Bayraktar, "İnsansız savaş uçağı inşallah 2023 öncesi. 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracı da inşallah 2019 da uçuracağız" dedi.

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği milli İnsansız Hava Araçları (İHA) ve SİHA'lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı’nı) güvenlik güçlerine büyük katkı sağlıyor. Türkiye, son yıllarda envantere katılan İHA ve SİHA'larla hava sahasını kontrol eden en etkin ülkelerden biri haline geldi.

TSK, taktik ve operatif sınıfta gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeydeki İHA ve SİHA'lar sayesinde terör örgütüne ait belirlediği hedefleri imha ediyor.

İnsansız savaş uçağının ne zaman kullanılacağıyla ilgili Bayraktar, "İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi ve 1,5 ton yük taşıyabilen, daha stratejik görevler yapan insansız hava aracı da inşallah 2019'da uçuracağız. Türkiye SİHA da satmaya başladı. 2012 de biz minilerini satmıştık. Şimdi büyükleri gitmeye başladı. Katar, Ukrayna olmak üzere 3-4 yer var" dedi.

"3 yılım Güneydoğu'da geçti"

Selçuk Bayraktar, terör olaylarının son 2 yıl azalmasında İHA’ların büyük katkı sağladığını dile getirdi.

"Ne insansız hava araçlarını ne de mühimmatlarını bize dışarıdan vermiyorlardı. Terörü bitirmek istemiyorlardı. Son 2 senedir terör olayları çok azaldı. Niye? Çünkü insansız hava araçları çok etkili kullanılıyor. 58 tanesi Bayraktar’dan. Şu an biz konuşurken de 15 tanesi havada. Bu sayı git gide artacak, 50 olacak. İnsansız hava araçlarını da teslim ettiğimizde iş bitmiyor. Eğitimlerini de biz veriyoruz. Benim 3 senem ekiple beraber Güneydoğu'da geçti. Afrin operasyonunda da çok özel teknolojilerle İHA’larımız donatıldı. Bayraktar TB1 kendi sınıfında dünyanın en iyisi. Türkiye kadar terörle mücadele harekatı yapıp bu kadar teknolojiyi kullanan başka ülke yok."