05.04.2018 01:30 | Son Güncelleme:
BARIŞ KOCAOĞLU İstanbul

Yerli UBER’i tanıttılar

İstanbul’daki 1500 taksici birleşerek “@taksi” uygulamasını kurdu. Uygulamada VIP araç, kredi kartıyla ödeme, panik butonu ve taksi rezervasyonu gibi imkânlar müşterilere sağlanarak, gelişen teknolojiye ayak uydurulmuş

Taksicilerin Uber öfkesi yeni bir uygulama doğurdu. Uber’in yasaklanması için dava açan, Uber şoförlerine yönelik dayak iddialarıyla gündeme gelen taksiciler, Uber’e benzer bir yapı kurdu. Mobil uygulama üzerinden hizmet verilecek “@taksi” , taksicilerin Uber’deki gibi kullanıcılar tarafından online değerlendirilmesine imkan sunacak. Sistemde ayrıca normal taksinin yanında, ‘Turkuvaz Taksi’ ve ‘Siyah Taksi’ seçenekleri olacak. Turkuvaz yüzde 15, siyah VIP taksiler ise taksimetrenin 2 katı ücretle çalışacak. Uygulamayı dün Sütlüce’de tanıtan @taksi Genel Müdürü Bircan Pabuçcu, Uber’in taksimetresiz hizmet verdiği için Avrupa’nın birçok noktasında yasak olduğunu savunarak, kendilerinin ise taksimetreyle Uber benzeri hizmet sunacaklarını anlattı. 

Puanlama sistemi

Şoförlerin eleştirilen davranışlarıyla ilgili de konuşan Pabuçcu, “Dışarıdan yolcu alan bir taksiciyle, uygulamayla yolcu alan taksicinin davranışları arasında iyi yönde fark olduğunu görüyoruz. Taksici arkadaşlarımıza nasıl davranmaları gerektiği konusunda telkinlerde bulunuyoruz. Zaten her şoför, yolcularımız tarafından puanlama sistemiyle değerlendirilecek, haklarında yorum yazılabilecek” diye konuştu. Pabuçcu, uygulamadan elde edilecek gelirin bir kısmıyla, şoförleri daha kapsamlı bir eğitim sürecinden geçirmek gibi projeleri olduğunu da ifade etti. 

‘Şoförler eziliyor’

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman da, taksicilerin de taşeron sistemi altında ezilen bir kesim olduğunu savunarak, “İşin yüzde 95’lik yükünü şoförler taşıyor. Biz işverenleri tanımıyoruz bile. Taşeronlarla, hatta taşeronun da taşeronuyla muhatap oluyoruz. Herkes birbirinin üzerinden para kazanırken, en son ezilen kesim şoförler oluyor” dedi. Duman, uygulamanın daha fazla iş imkanı sağlayacağını, sektördeki herkesi mutlu edeceğini kaydetti. 

‘Eline sopa alıp sokakta Uber’ci kovalamakla olmaz’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,  ‘2. Su ve Atık Su Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı’nda UBER uygulamasına da değindi. UBER’e karşılık, ilgili kurumlarla yerli olacak şekilde ‘iTaksi’ sistemini kurduklarını ancak bu sisteme de sadece 5 bin civarında taksicinin katıldığını belirten Uysal,  “Yaklaşık 18 bin taksicimiz var. 5 bin civarında üyemiz var. Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, ‘başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani. Neticede UBER dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek eline sopa alıp sokakta UBER’cileri kovalamakla olmuyor" dedi. İSTANBUL DHA


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0