07.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Yerli ve milli biyoteknoloji

Koçak Farma, ilk yerli biyobenzer insülini ürettiğini duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, 288 milyon TL’lik  pazarın tamamen ithalatla karşılandığını belirten Koçak Farma CEO’su Hakan Koçak, “İnsülin ilacının yerli üretimi, Türkiye’nin biyoteknolojide global bir başarısıdır” dedi.

İç tüketimde yerli malının kullanma gerekliliğine vurgu yapan Koçak, “Büyümesi engellenmeye çalışılan Türkiye ekonomisinin bugün içinde bulunduğu koşullarda yerli biyoteknolojik ilaca alım garantisi teşviki yasal zemine kavuşturulmalı” şeklinde konuştu. Koçak Farma Ar-Ge merkezinde 70 uzman ve bilim insanının görev aldığını belirten CEO Hakan Koçak, 1.1 milyar TL sabit yatırım teşviki kapsamında biyoteknolojik ilaç üretim tesislerini Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan akredite Ar-Ge merkezini kurduklarını sözlerine ekledi. Biyoteknolojik üretimin “yerli ve milli” olmasının önemine vurgu yapan ve Türkiye’de biyobenzer ürünlerin üretiminin sınırlı olduğunu belirten Koçak şöyle devam etti: 

“Biyoteknolojik ürünlerin büyük bir kısmı ithal ediliyor. Biyoteknolojik ilaçların tedavideki ağırlığının artması cari açıkta baskı oluşturduğundan ithalata dayalı bir biyoteknolojik ilaç tedarik modeli Türkiye için sürdürülebilir gözükmüyor. Bu nedenle, 10.Kalkınma Planı ve İlaçta Yerelleşme Projesi hedefleri kapsamında Türkiye ilaç endüstrisinin ileri teknoloji düzeyinde yapısal değişimini gerçekleştirerek katma değeri yüksek, inovatif ürünler üretecek hale dönüştürülmesi ve yerli-milli biyoteknolojik ilaç üretimi vazgeçilmezdir.”

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1
EtiketlerCEObugün