Manisa

Yerel Haber
21 Haziran 2014 - 12:23

YERYÜZÜ DOKTORLARI'DAN MADENCİ ÇOCUKLARINA PSİKOTERAPİK DESTEK

IHA

Yeryüzü Doktorları, Pedagoji Derneği işbirliği ile maden emekçilerinin emaneti olan çocuklara yönelik psikoterapik tedavi yapmak üzere Soma’ya Gönüllü Sağlık Ekibi gönderiyor. Türk Hava Yolları’nda çalışan gönüllülerin de desteği ile psikolog ve terapistler; çocukları acılarıyla baş başa bırakmamak için oyunlar eşliğinde rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirecek.
Dünyada ihtiyaç sahibi tüm coğrafyalara koşan Yeryüzü Doktorları, Soma’da yaşanan maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin çocuklarına psikolojik desteğe gidiyor. Soma’da yaşanan maden kazasında yakınlarını kaybedenler için bu olay, doğal ölümler gibi olmayıp derin travmatik etkiler oluşturdu. Kaybın yaşandığı ilk günlerden ziyade yasın ikinci ve üçüncü evrelerinde verilecek profesyonel destek, sürecin daha sağlıklı atlatılması açısından çok önemli.
Çocukların hayatlarının bu en kritik dönemini en az psikolojik olumsuz etkiyle atlatmalarını hedefleyen Yeryüzü Doktorları, Pedagoji Derneği işbirliği ve Türk Hava Yolları’nda çalışan gönüllülerin de desteği ile 18 - 27 Haziran tarihleri arasında gönüllü psikolog ve terapistlerden oluşan bir ekiple Soma’ya gidecek. Gönüllü Sağlık Ekibi, travma yaşayan çocukların terapisinde kullanılabilecek en etkili temel yöntemlerden birisi olan Oyun Terapisi ile Somalı madenci çocukları rehabilite edecek.
Çalışma kapsamında kayıp yaşayan çocukların yoğunluklu olarak bulundukları merkezlerde Yeryüzü Doktorları tarafından Oyun Terapi odaları kurulacak. Her bir oda için görevlendirilecek uzmanlar ile çocuklarda derin psikolojik yaraların oluşması engellenmeye çalışılacak.

ManisaYerel Seçim Sonuçları

Manisa Hava Durumu

23°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.