Av Mevsimi de 13 ödülün dağıtıldığı törende 4 ödül kazandı

Altın Portakal'ın da sahibi olan 'Çoğunluk'a verilen 'En İyi İlk Film' ödülünü almak için sahneye çıkan yapımcı Sevil Demirci’nin, "Yayımlanmamış kitapların yasaklandığı zor günleri yaşıyoruz" sözleriyle başladığı, fikir ve ifade özgürlüğü vurgusu yaptığı; Ergenekon tutuklusu iki gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener’le ilgili "yanlarındayız" diyerek noktaladığı konuşması, alkış yağmuruna tutuldu.

Yeşilçam Ödülleri, dün gece Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. TÜRSAK Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ve sinema sektöründen geniş katılımlı bir jürinin oylarıyla belirlenen 4. Yeşilçam Ödülleri’ne Seren Yüce’nin ilk filmi “Çoğunluk” damgasını vurdu.
Cansu Dere ve Halit Ergenç’in sunuculuğunu üstlendiği ve Devlet Bakanı Egemen Bağış ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da katıldığı gece TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın konuşmalarıyla başladı. Günay konuşmasında sektörde yaşanan sosyal güvenlik sorunlarını bu yıl çıkacak bir yasayla çözmeyi planladıklarını belirtti.

Şener ve Şık’a destek
En İyi İlk Film Ödülü’nü almak için sahneye çıkan “Çoğunluk”un yapımcısı Sevilay Demirci’nin “Yayınlanmamış kitapların yasaklandığı zor günler yaşıyoruz. Sinemamımızın hayatın her alanına değdiği ve dokunulmayan konulara dokunduğu bu günlerde, fikir özgürlüğü alanındaki baskıyı tedirgin edici buluyoruz. Ahmet Şık ve Nedim Şener’in adlarını anarak,  yanlarında olduğumuzu hatırlatıyoruz” şeklindeki cümleleri uzun süre ayakta alkışlandı. Gecede son olarak En İyi Film ödülünü almak için sahneye çıkan Demirci, Türkiye’de ve dünyada şiddet gören kadınları hatırlattı.
Oyuncu ödüllerinde öne çıkan “Av Mevsimi” ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazanan Cem Yılmaz, geceye gösterisi nedeniyle katılmadı. Ancak gönderdiği esprili bir videoyla ödül için teşekkür etti.

Kurtiz’den Erdem’e jest
Ödül vermek için sahneye çıkan Meltem Cumbul, Emek Sineması’nın üç yıldır kapalı olduğunu hatırlattı. En İyi Senaryo ödülünü kazanan Seren Yüce’nin gönderdiği ve “Çoğunluk” filminin başrol oyuncusu Bartu Küçükçağlayan tarafından okunan notta ise “Emek sinemasının kapalı olması tedirgin ediyor. Emek sineması sinemamızın vicdanıdır” denildi ve Beyoğlu Belediye Başkanı’na vicdanının sesini dinleme çağrısı yapıldı.
“Kosmos”la kazandığı En İyi Yönetmen Ödülü’nü Reha Erdem’e takdim eden Tuncel Kurtiz, “Bir gün benimle çalışır mı acaba?” dedi. Reha Erdem’in teşekkür konuşmasını kısa kesmesinin ve konuşma yapamadığını belirtmesinin üzerine ise Kurtiz, “Bazı yönetmenler konuşamazlar, filmleriyle konuşurlar. Demek ki Reha Erdem onlardan biri” dedi.
Kültür ve Sanat Hizmet ödülleri Nebahat Çehre, İzzet Günay ve Göksel Arsoy’a verildi. Bu yıl ilk kez verilen Onur Ödülü’ne ise Türker İnanoğlu layık görüldü.

 

Görkemli törende ödül kazananlar
En İyi Film: “Çoğunluk”
 En İyi Yönetmen: Reha Erdem (“Kosmos”)
 En İyi Kadın Oyuncu: Demet Akbağ (“Eyyvah Eyvah”)
 En İyi Erkek Oyuncu: Cem Yılmaz (“Av Mevsimi”)
 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Okan Yalabık (“Av Mevsimi”)
 En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Melisa Sözen (“Av Mevsimi”)
 En İyi Görüntü Yönetmeni: Uğur İçbak (“Av Mevsimi”)
 En İyi Senaryo: Seren Yüce (“Çoğunluk”)
 En İyi Müzik: Selim Demirdelen (“Kavşak”)
 En İyi Sanat Yönetmeni: Hakan Yarkın (“Yahşi Batı”)
 En İyi Genç Yetenek: Esme Madra (“Çoğunluk”)
 En İyi İlk Film: “Çoğunluk” (Yön.: Seren Yüce)
 En İyi Kurgu: Reha Erdem (“Kosmos”)