Yeşilçam'ın olmazsa olmazı klişeler

Türk sinemasında yıllar boyu çeşitli türlerde filmlerle karşımıza çıktı. Kâh dram kâh komedi kâh polisiye eserler bizlere sunuldu. Ancak her filmde muhakkak kullanan olgular, eşyalar, sahneler bulunuyordu. . Çünkü onlar olmadan bir film asla Yeşilçam’ın kapısından giremez.

Yeşilçam'ın olmazsa olmazı klişeler

Kör oyuncunun iyileşmesi

Kör oyuncunun iyileşmesi

Kahramanımız elim bir olay neticesinde görme yitişini kaybetmiştir. Onu seven kişi her an yanında olur ve yardım eder. En iyi doktorlara götürür ancak ne çare, iyileşmesi büyük bir mucizeye, şoka bağlıdır. Haliyle o şok da çok geçmeden görülür. Ya araba çarpar, ya bir şey kafasına düşer ama sonuçta eski haline gelir.

Babacan komiser/hâkim

Babacan komiser/hâkim

Başrol oyuncumuzun bir sebepten başı belaya girmiştir. Karakol veya mahkeme yollarını arşınlar. Heh işte bu anlarda imdadına babacan komiser, hâkim yetişir. Onun iyi biri olduğunu anlar ve lehinde karar verir. Bu da mı gol değil hee??!!

Sevgililerin yeşillikte coşması

Sevgililerin yeşillikte coşması

Film boyunca çok yakıştırdığımız çiftimiz birbirlerine kavuşmayı çok isterler. Filmin başında, başlarına bir iş gelmeden önce, genelde ormanlık alanda sağa sola koşarak sevgilerini gösterirler. Kondisyonları iyiyse demek ki…

Kötü karakterin olmadık yerde çıkması

Kötü karakterin olmadık yerde çıkması

Başrol oyuncularımız tam iyi bir işe imza atacakken, pat! Kötü adam çıkagelir, bütün işi bozar. Ya adamın âşık olduğu kadını vurur, ya işini büyütecekken çomak sokar. Sonuçta kötü adam her şeyi her an yapabilir.

Açıklama yapmaya izin vermemek

Açıklama yapmaya izin vermemek

Kızımız/oğlumuz tuzağa düşürülür. Sevgilisi ise bu olayı görür ve yanlış anlar. Sonra olay yerinden uzaklaşır. Kardeşim sevgilim diyorsun otur bir dinle. Kaçmak işin kolayı. Ha bir de gidip arabaya binip kaza da yapıyorlar.

Atılan tokadın pişmanlığı

Atılan tokadın pişmanlığı

Karakterimiz sevdiği birine tokat atar, sonra o kadar pişman olur ki bir kenara çekilir. Kendi içinde çatışmalar yaşar, taş olsaydı elim vurmasaydım der. Ama iş işten geçmiştir.

Nikâhın son anda bozulması

Nikâhın son anda bozulması

Çiftimiz evlenecektir, nikâh masasına otururlar. Tam o anda “Durun!” diye bir nida uzaklardan geliyor. Çiftimizin belalısı ortalığı karıştırır. Bu kötü karakter de ne kötüymüş kardeşim. Bazen tersi de olur, iyi karakter nikâhı basar sevdiği kişiyi kaçırır.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak