Trabzon

Yerel Haber
25 Ekim 2016 - 14:19

Yga Projesi Bu Yıl İlk Kez Pilot Şehir Olarak Trabzon'da Başladı

IHA

YGA’nın bilimi sevdirmeyi amaçlayan projesi bu yıl ilk kez pilot şehir olarak seçilen Trabzon’da başladı.
YGA’lılar (Young Guru Academy) geleceğin bilim insanlarını yetişmesine destek olmak için çocuklara bilimi sevdiren sosyal inovasyon projeleri üretiyor ve hayata geçiriyor. Bu kapsamda ilk kez Trabzon’un Tonya ilçesinde gerçekleşecek proje ile Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden 50 bin başvuru arasından özenle seçilen 50 YGA gönüllüsü, Feride Ahmet Şener Ortaokulu’ndaki çocuklarla YGA Hayal Ortaklarının danışmanlığında bilim, yazılım, yenilenebilir enerji ve değerler atölyesi eğitimi verecek. Bu kapsamda Tonya ilçesinde düzenlenen açılış lansmanına AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Tonya Kaymakamı Halit Mengi, TAV Havalimanları CEO’su Dr. Sani Şener, YÖK Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, YGA Kurucusu Sinan Yaman, YGA Hayal Ortağı & Proje Danışmanı Prof. Doğan Cüceloğlu ve Trabzonspor eski başkanı Sadri Şener katıldı.
TAV Havalimanları CEO’su Dr. Sani Şener konuşmasında, en büyük gururunun Anadolu’ya Bilim Göçü projesi olduğunu belirterek, “Ben bu projenin Tonya’dan başlamasını çok arzu ettim. Türkiye’nin en parlak öğrencilerinin gönüllü çalıştığı, hiç para almadan çalıştığı bir örgüt. Bende kendilerine çok destek oluyorum. Bu projenin buradan başlaması için çok ısrar ettim. 18-22 yaş arasında aldığımız diplomalarda ne okulun, ne bölümün adı bizim iş ve çalışma hayatımıza yön veremez. Devamlı kendimizi yenilememiz gerekiyor. Diplomalarımızın geçerlilik süresi kredi kartı gibi 4 yıldır. Kendinizi yenileyemezseniz diplomalarınız geçersiz olur. 4 yılda bir yeni şeyler yapmanız lazım. Biz onun için buradayız” dedi.
YGA Kurucusu Sinan Yaman ise “Yaşıtları hafta sonları boş vakitlerinde gezmeyi tercih ederken 50 bin kişi arasından seçilen 50 yga gönüllüsü her hafta sonu Tonya’ya gelip Feride Ahmet Şener Ortaokulunda geleceğin bilim adamlarını yetiştirecek” şeklinde konuştu.
Prof. Doğan Cüceloğlu da, “Çocuklarımıza merakı ve sevgiyi öğretmemize gerek yok. Her insan merak ve sevgiyle doğar. Bize düşün sorumluluk onları canlı tutmaktır. Tonya’ya gelecek YGA gönülleri çocuklardaki bu merakı ve bilim sevgisini canlı tutacaklar” ifadelerini kullandı.
Feride Ahmet Şener Ortaokulu’nda gerçekleşen lansman toplantısının ardından, eğitimin verileceği bilim atölyesine giden konuklar, çocuklarla bilim kiti seansına katıldı.
MBA öğrencileri bu projede gönüllü çalışmak üzere Türkiye’ye gelecek
Geçtiğimiz ay Duke ve Berkeley Üniversitelerinde MBA öğrencilerine YGA’nın birlikte başarmayı başarmak ikliminin içeriğinin ders olarak okutulması için protokol imzalandı. Bu protokol sonucunda Duke ve Berkeley Üniversitelerinde bu dersi alan öğrenciler ve YGA’nın diğer stratejik ortakları Harvard, Stanford, MIT’den öğrenciler, “Anadoluya Bilim Göçü” projesinde stajlarını yapmak üzere 3 haftalığına Türkiye’ye gelecekler.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.