Gündem
06.04.2011 - 12:33 | Son Güncelleme: 06.04.2011-12:33

YGS'de gelecek yılın şifresini açıkladı

Geçen yılda sınavda bir şifre olduğunu iddia eden Bir matematik öğretmeni gelecek yılın şifresini de verdi. İşte gelecek senin : 8-7-8-8-9

Sitene Ekle

Ali ŞEN- Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)

MERSİN’de emekli matematik öğretmeni Turgay Kenziman, geçen yıl 11 Nisan’da yapılan YGS’de de şifre olduğunu, şifreyi aynı gün belirlediğini, ancak korkusundan açıklayamadığını, bazı gazetecilere elektronik postalar ile bu bilgiyi verdiğini söyledi.

Geçen yıl üniversite sınavındaki şifrelenmiş soruların bu yılki kadar geniş olmadığını belirten Kenziman, "Matematikçilerin anlayabileceği şekliyle YGS’nin şifresi tek boyutlu karesel bir matristir" dedi.

YGS’de ortaya çıkan şifre skandalı ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Turgay Kenziman, geçen yılki şifrelemeyi 13 Haziran’da çözdüğünü, ancak, yetkili makamlara söylemekten korktuğunu da söyledi. Y

GS’deki şifrelemeyi ancak matematikçilerin anlayabileceğini belirten Kenziman, "YGS sisteminde karesel tek boyutlu bir matris üzerinde çalıştığınız zaman şıklarının dizilişini ve yapılan işlemi görebilirsiniz" diye konuştu.

YGS’de şifre iddialarını kimsenin yalanlayamayacağını öne süren Kenziman, şunları söyledi: "Matematikçi olarak bunu görebilmek çok kolaydır. Şifrelemeler kesin sonucu olan sorular üzerinde uygulanır. Analitik geometride, karmaşık sayıda uygulanamaz. Artvinli meslektaşımın şifreyi ortaya çıkarması sistemli çalışmanın ürünü. Yılların emekçi öğretmenidir. Hizmet vermiştir, çalışarak bulmuştur veya görsel olarak görebilmiştir. Sayısal zekaya sahip her insan bunu görebilir, yeter ki üzerinde biraz çalışabilsin.

Ben YGS’deki şifrelemeyi geçen yıl ortaya çıkardım. Ama korktum. Türkiye’de o kadar çok olay oluyordu ki, korktum. Ergenekon’dan tutun, yüksek mertebeli bir takım insanların bir bir içeriye alınması bizi korkuttu. Bu yılki YGS’deki şifre iddiaları kesinlikle doğrudur. Bu soruların diğer şıklarını bulma şansınız yoktur. Bunlar kesin çözümü olan, not baremi üzerinde hata yapma riski olan soruların üzerinde vardır. Bir matematikçi olarak ÖSYM Başkanı’nın açıklamalarını olumlu karşılamıyorum. Açıklamaları net değil. Bence paradoks yaratıyor. Sayısal zekaya sahip hiç kimse buna inanmaz."

İŞTE GELECEK SENENİN ŞİFRESİ

Geçen sene yapılan YGS’nin cevap anahtarı şifresi 9-7-8-8-8 olduğunu ileri süren Turgay Kenziman, "Bu sene ise 9-8-8-8-7’dir . Gelecek senekinin ise 8-7-8-8-9 olacağı anlaşılıyor. Matematikçilerin anlayabileceği şekliyle YGS’nin şifresi tek boyutlu karesel bir matristir. Karasal tek boyutlu matris üzerinde her şeyi görebilirsiniz" dedi.

 


100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Etiketler: Ergenekon
Bilgi YarışmasıNazım Hikmet'in mezarı hangi ülkededir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
Rusya havasahasında iken düşen ve devlet başkanı, din adamları, askeri yetkililerini bir anda yitiren ülke hangisidir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX