Gündem
28.05.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.05.2011-2:30

YGS’nin yıldızları Ankara’dan

YGS’deki şifre ile kopya soruşturmasında Başsavcılığa sunulan ‘ilk 1000’e göre en büyük başarıyı Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ile Ankara Fen Lisesi gösterdi

Sitene Ekle

BAHAR ATAKAN Ankara

ÖSYM’nin YGS’deki şifre ile kopya çekildiği iddiası üzerine soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu “ilk 1000’e öğrencilerin okuduğu liseler listesi” sınavdaki başarı durumunu da gözler önüne serdi. Bu liste, haziran ayında yapılacak SBS’de “en iyi liseler için yarışacak” ilköğretim öğrencilerine de ışık tutacak.

Özel fenlerin başarısı arttı
ÖSYM’nin listesinde okul türlerine göre, yabancı dilde eğitim yapan anadolu liseleri ve fen liseleri en başarılı liseler oldu. Özel fen liselerinin de yüksek başarı oranı dikkati çekti.
YGS’de ilk bine 64 öğrenci gönderen Ankara Atatürk Anadolu Lisesi en başarılı lise olurken, bu liseyi 48 öğrenciyle Ankara Fen Lisesi izledi. İstanbul Lisesi 40 öğrenciyle 3. olurken, Konya’dan Meram Fen Lisesi 39 öğrenciyle 4. sırada yer aldı. İstanbul Atatürk Fen Lisesi 5, İstanbul Kabataş Lisesi 6, Adana Fen Lisesi 7, Bursa A. Osman Sönmez Fen Lisesi 8, İzmir Fen Lisesi de 9. oldu. En başarılı 10 okul arasına özel liselerden sadece Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 23 öğrenciyle 10. sıradan girebildi.
Yabancı dilde eğitim veren anadolu liselerinden 459 öğrenci YGS’de ilk bine girdi. Anadolu liselerini fen liseleri ve özel fen liseleri takip etti.
Sadece 4 genel lise öğrencisi ilk bine girerken, en büyük başarıyı açıköğretim lisesinde okuyan 1 öğrenci gösterdi. Genel lise olan Antakya Nimet-Fahri Öksüz Lisesi, İzmir Karşıyaka Bayraklı Lisesi, İzmir İnönü Lisesi ve Gaziantep Lisesi’nden 1’er öğrenci ilk 1000’e girmeyi başardı. İmam hatip liseleri arasında ise sadece Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 1 öğrenci dereceye girerken, askeri liselerden de İzmir Maltepe Asker Lisesi ilk bine 5 öğrenci gönderdi. Meslek liseleri arasından listeye giren olmazken Anadolu Meslek Lisesi’nden 1 öğrenci ilk 1000 listesinde yer aldı.

 

 

İşte o okullar
YGS’de ilk 1000’e öğrenci gönderen liselerden bazıları şöyle: Ankara Atatürk Anadolu Lisesi 64. Ankara Fen Lisesi 48. İstanbul Lisesi 40. Meram Fen Lisesi 39. İstanbul Atatürk Fen Lisesi 35. İstanbul Kabataş Lisesi 34. Adana Fen Lisesi: 27. Bursa A. Osman Sönmez Fen Lisesi, İzmir Fen Lisesi 24. Özel Bahçeşehir Fen ve Teknolojı Lisesi, Aydın Fen Lisesi, İstanbul Galatasaray Lisesi, Ankara Gazi Anadolu Lisesi 23. Antalya Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi, Bursa Anadolu Lisesi 22. Balıkesir T.C. Ziraat Bankası Fen Lisesi 20. Özel Samanyolu Fen Lisesi, Özel Çağ Fatih Fen Lisesi, Kayseri Fen Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi 19. Özel Samanyolu Cemal Şaşmaz Fen Lisesi, Özel Amerikan Robert Lisesi 17. Mersin Fen Lisesi 16. Gaziantep Vehbi Dinçerler Fen Lisesi 15. Eskişehir Fatih Fen Lisesi 14. Özel Yamanlar Fen Lisesi, Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi, İçel Anadolu Lisesi 12. Özel Büyükkoyuncu Fen Lisesi, İstanbul Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi, Meram Anadolu Lisesi 11. Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi, Denizli Erbakır Fen Lisesi, Diyarbakır Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi, Körfez Fen Lisesi, Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesi 10.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıTenise benzer ve tüylü bir topla oynan oyun hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangi futbol takımımızın rengi sarı kırmızı değildir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX