Ekonomi
16.03.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.03.2016-2:30

YILDIZLAR ÇADIRI!

Cannes’daki dev gayrimenkul fuarı Mipim’de Londra ve Paris çadırları arasına kurulan ‘İstanbul çadırı’ ziyaretçi akınına uğradı. Markasız rekabet olmayacağını hatırlatan İTO Başkanı, “En önemli markamız İstanbul” dedi

Sitene Ekle

MİPİM 15-18 MARCH 2016 Palais des Festivals, Cannes, France / DUYGU ERDOĞAN

İstanbul, dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı Mipim’in ilgi odağı oldu. Fransa’nın Cannes şehrinde dün başlayan fuar 18 Mart’a kadar sürecek.
İstanbul, kiralanan ve tercih edilen alan itibariyle fuarın tam kalbinde. Paris ve Londra çadırları arasında yer alan İstanbul çadırı, bu iki şehirden daha fazla ilgi çekerek, ziyaretçi akınına uğruyor.
Geçen yıla göre iki kat büyüyerek 685 metrekareye çıkan İstanbul Çadırı’nda İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 96 metrekarelik Yaşayan İstanbul Maketi de sergileniyor. Ses ve görüntü efektleriyle İstanbul’un 24 saatini anlatan makette İstanbul’daki gayrimenkul projelerinden 3. havalimanına, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Avrasya Tüneli’ne ve Körfez Geçiş Köprüsü’ne kadar pek çok mega proje yer alıyor.
Mipim’e 89 ülkeden 26 bin gayrimenkul profesyoneli katılıyor. 4800 yatırımcı ve finans kuruluşunun geldiği fuarda 1000 proje sergileniyor. 

Londra ve Paris arasında
İTO Başkanı İbrahim Çağlar, ‘Kentleşmenin Yıldızı İstanbul’ mottosuyla dünyaya İstanbul markasını en iyi şekilde sunmaya çalıştıklarını dile getirdi. Dünyada pek çok metropolün kendi markasını oluşturduğunu vurgulayan Çağlar, “Markanız yoksa, reklamınız yoksa, elinizdekini tanıtamıyorsanız küresel rekabette yer alamıyorsunuz. Çadırımız, Paris ve Londra gibi iki önemli şehrin ortasında. İstanbul’un dünyadaki yeri ve algısı da bu şekilde” dedi.
Çağlar, Ankara’da yaşanan terör saldırısı nedeniyle çadırı ziyarete gelenlerin soru ve endişelerini ilettiğini de belirtti. “Londra ne kadar güvenliyse İstanbul o kadar güvenli, Ankara ne kadar güvenliyse Paris o kadar güvenli” diyen Çağlar, şunları söyledi:
“Nerede terör olursa olsun, insanlar bir çekingenlik yaşıyor. Dünya ülkeleri birlikte olduktan sonra teröristlere paye vermeyiz. Artık bu olaylar dünyanın her yerinde olabiliyor. Bu yaşananlara rağmen İstanbul dünyanın en güvenli şehirlerinden ve en temiz metropolü. Ayrıca global yatırımcılar dünyanın her yerini hepimizden iyi tanıyor ve biliyor. İstanbul da öyle. O yüzden yatırımcıyı etkilemez ancak turizmde negatif etkisi görülebilir.”
 

Yabancı dopingi... 
Dünyanın her coğrafyasından ülkelerle ikili görüşmeler için randevular verdiklerini belirten Çağlar, firmaların da çadırda görüşmeler yapacaklarını ifade etti. Mipim fuarının her anlamda önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Çağlar, “Yabancı yatırımcıya konut sattıkça, bu iç piyasayı da hareketlendirecek. Dış pazarları geliştirmek için proje üretmemiz, iç pazardaki durgunluğu aşmamıza da yardımcı olabilir” diye konuştu.
 

Maketi müzeye istediler
Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron’un da ziyaret ettiği İstanbul Çadırı’nda sergilenen ödüllü maketi, bir Fransız müzesinin almak istediğini açıklayan İbrahim Çağlar, “Akdeniz Medeniyetleri Müzesi maketi alıp sergilemek istedi ancak biz İstanbul’da sergilenmesini daha doğru buluyoruz” dedi.


Bilgi YarışmasıYazın karadan denize doğru esen mevsim rüzgârı, hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Gül Döktüm Yollarına"adlı parçasıyla tanınan sanatçı kimdir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10093.616 %0.00
  Deger%
  CUSAN2.1020.00
  BOYP6.7019.86
  DOBUR4.1119.83
  SRVGY2.8514.00
  TRCAS1.6113.38
  Tümü »

  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX