Yıldızlar kaybolacak: Bunun da mı sorumlusu Elon Musk?

Bilim insanlarına göre, artık iyice çoğalan takım uydular, uzaydan gezegenimize gelen sinyallerin azalmasına neden olacak. Uydu sayısının artışına birinci neden olarak da Elon Musk gösteriliyor.

Yıldızlar kaybolacak: Bunun da mı sorumlusu Elon Musk?

Vincent Van Gogh'un 'Yıldızlı Gece'si, yıldızlar iri, parlak ve lacivert gökyüzüne 'yakışır' göründüğü için 'yıldızlarla kaplı bir geceyi tasvir ediyor. Yıldızlar, bize gökyüzünün uçsuzluğunu ve sınırsızlığını hatırlattığı gibi, bir yandan da o uçsuzluğun içinde kendimizi konumlandırmamız gerektiğine ikna etmeye çalışırcasına orada duruyor.

 

Ya olmasalardı?

 

 

Yıldızlara ilk kez dikkatli baktığınız ya da şehirden uzakta, karanlık bir gecede gökyüzüne baktığınız günü hatırlayın... Ne görmüştünüz? İnsan için 'bilinmez'in ve 'sınırsız'ın yarattığı etkiyi hesaba katarsak, hepimizin düşünceleri aşağı yukarı aynıydı muhtemelen. Yıldızlar bize, sonsuz ihtimali hatırlatıyor. Kocaman bir evrenin içindeki sonsuz ihtimal...

 

Kalabalık uydular...

Yapay uydular uzun zamandır yörüngeye gönderiliyor ve pek çok farklı amaçla kullanıyor. Özel 'uzaycılık' alanında faaliyet gösterek 'geleceği belirleme' misyonunu üstlenen şirket SpaceX'in kurucusu ve sahibi Elon Musk, yörüngeyi uydularla doldurmaya karar vermişti, hatırlarsınız.

 

 

Astronomlara göre bu, oldukça yanlış bir karar. Uzaydan dünyaya gelen sinyallerin bu uydular nedeniyle 'azalacağı' söyleniyor. Öte yandan, yıldızları görmekte zorlanacağımız ve önemli uzay keşiflerinin yapılmasının bu nedenle sekteye uğrayabileceği yönünde fikir belirtiyorlar.

 

Niçin mahrum kalacağız?

Elon Musk'ın uzayı uyduyla doldurma projesinin arkasında, ucuz, kesintisiz ve dünyanın her yerinden kullanılabilen bir internet servisi hizmeti yatıyor. İnsanoğlunun kaderi, ilerlemek için tavizler vermek. Peki ama, ya yıldızları da kaybedersek?

andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak