Yıldızlararası kapris: Tarkan ve Bülent Ersoy arasındaki 'Ümit Hırsızı' saygısı

Bülent Ersoy, Tarkan'ın yazdığı 'Ümit Hırsızı' şarkısını söyledi ve klip çekti. Tarkan'ın şarkıda düet için adı geçmese de back vokal olarak (hatta bayağı bir back) sesini biraz duyuyoruz. Tarkan başkalarıyla kolay kolay ortak proje yapan biri değil, ince eleyip sık dokuyor. Bülent Ersoy'un da bu konudaki hassasiyetini ve hatta ne kadar zor biri olduğunu zaten biliyoruz. Fakat iki ismin hem ortak çalışması hem de birbirleri hakkındaki açıklamaları buram buram saygı kokuyor.

Yıldızlararası kapris: Tarkan ve Bülent Ersoy arasındaki 'Ümit Hırsızı' saygısı

Karşılıklı saygı

Karşılıklı saygı

Bülent Ersoy'un sanatı ve sanatçı kişiliği ne kadar zirvedeyse insan ilişkilerindeki zorluk seviyesi de o kadar zirvede. Memnun etmesi, anlaşması güç bir isim Diva. Fakat sevdiği ya da daha önemlisi saygı duyduğu kişilerle de bir o kadar can ciğer kuzu sarması.

Bu isimlerden biri pek tabii Tarkan. Tarkan, Bülent Ersoy, Sezen Aksu, Nazan Öncel, Muazzez Abacı, Müzeyyen Senar, Orhan Gencebay ve daha nice duayen isimle ortak çalışmalara imza attı. Kendisinden yaşça büyük, önemli sanatçıların bile saygı duyduğu ve çalışmaktan memnun olduğu biri.

Fedakarlık ve nezaket

Fedakarlık ve nezaket

Bülent Ersoy, şarkıyı Tarkan'dan nasıl aldığını şöyle anlattı:

"Tarkan çıkaracağı yeni şarkıları dinletmek istediğini söyledi. Ben de dinledikten sonra "süper olmuş" dedim. Fakat 'Ümit Hırsızı' şarkısını dinledikten sonra çok beğendim ve kıskandım. Tarkan’a bu şarkıyı çok beğendiğimi ve kıskandığımı söyledim. "Keşke ben okusaydım" dedim. Tarkan büyük bir centilmenlik örneği sergileyerek "Eser sizindir Diva'm" dedi."

Tarkan'ın kendisi için yazdığı ve söylemeyi planladığı şarkısını Bülent Ersoy'a hiç gocunmadan vermesi büyük incelik. Tarkan belki de parayla bile bir başkasına satmayacağı şarkısını, sırf Bülent Ersoy'un okumasından gurur duyacağı için ve onu kırmamak amacıyla "Sizindir Diva'm" diyerek ona veriyor.

Paranın satın alamayacağı şeyler

Paranın satın alamayacağı şeyler

Bu durum aslında sanatın, saygının, hürmetin parayla satın alınamayacağının bir kanıtı. Tarkan'ın albümüne koymayı düşündüğü bir şarkıyı satın alacak bir meblağ yok.

Tarkan da, Bülent Ersoy da parayla pulla olan ilişkilerini artık aşmış durumdalar. Onlar için paradan daha önemli kriterler var. Sanat kariyerlerine attıkları imzaları seçerken gözettikleri başka değerler var.

Bülent Ersoy'a dünyaları verseler gerçekten saygı duymadığı biri hakkında olumlu konuşmaz. Fakat Tarkan hakkında "O kadar iyi yetiştirilmiş bir insan ki gerçek manada starlık zırhını çok iyi taşıyan bir sanatçı. İnsan olarak da çok kıymetlidir" cümlelerini memnuniyetle sarf ediyor.

Star, starı görünce...

Star, starı görünce...

Hani "Deli, deliyi görünce çomağını saklarmış" denir ya, teşbihte hata olmasın ama starlar da birbirlerini görünce karşılıklı hürmetten ötürü ne kapris kalıyor ne bir şey. Bu da elbette Bülent Ersoy ve Tarkan'ın geçmişten bu yana kurduğu iyi ilişkiyle alakalı.

Birbirlerini hep memnun etmiş, hep iyi geçinmiş iki büyük star... Biri Mega, biri Diva. Ama çarpışmıyorlar.

Gerçi Tarkan yıllardır hayatımızda, kiminle tatsızlık yaşadığını gördük ki? 2005 yılında İnönü Stadyumu'nda 50 bin kişiye verdiği konserde kendisini eleştirilenlere hayranları "Kıskananlar çatlasın" diye tempo tutmuştu. Tarkan ise eliyle 'susun' işareti yaparak "Laf atanlara sevgi çiçeklerimizi gönderelim" demişti.

Aradan neredeyse 15 sene geçti. Tarkan hala bir Megastar ve hala kimseyle gözler önünde tek bir tatsızlık yaşamış değil...

Bu makaleye ifade bırak