22.04.2019 21:59 | Son Güncelleme:
AA

Yıllardır nefes darlığı ve baş dönmesi vardı! Hastane gitti ve...

Kahramanmaraş'ta baş dönmesi ve göğüs sıkışması şikayetiyle hastaneye giden kadının kalbinden 6 santimetre çapında kitle teşhis edildi.

Yaklaşık 10 yıldır nefes darlığı ve baş dönmesi şikayeti bulunan 33  yaşındaki Hatice Sarıaltın'a önce vertigo tanısı konuldu.

Daha sonra Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve  Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'ne başvuran 3 çocuk annesi  kadının, burada yapılan kontrollerinde kalbinde bir kitlenin olduğu tespit  edildi.

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Kirişci ve Doç. Dr. Aydemir Koçarslan  tarafından ameliyata alınan Sarıaltın'ın kalp kulakçığı yakınındaki 6 santimetre  çapındaki kitle, 4 saatlik ameliyatın ardından çıkarıldı.

Yıllardır baş dönmesi şikayetinin olduğunu ifade eden Sarıaltın,  şunları kaydetti:

"Son 6 yıldır kalbim sıkışıyordu, nefes almakta zorlanıyordum. Bu  rahatsızlığımla ilgili birçok kez doktora gittim. Kulak burun boğaz doktoruna  gittim Vertigo'dan şüphelenildi. Daha sonra bir doktor bana kalp doktoruna  muayene olmamı söyledi. Burada kalbimde kitle olduğu ortaya çıktı. Yapılan  ameliyatın ardından kitle çıkarıldı."

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Kirişçi de hastanın baş dönmesi ve göğüs  sıkışması şikayetiyle kendilerine geldiğini söyledi.

Hastanın kalple ilgili rahatsızlığı olabileceğini düşündüklerini dile  getiren Kirişçi, "Ekokardiyografisinde kalbin kulakçık dediğimiz yerinde yaklaşık  6 santimetre çapında kitle olduğunu fark ettik. Bu kitlenin kalbin kapakçık  kısmına yerleştiğini ve kalp kan dolaşımını engellediğini gördük. Bunun üzerine  kalp, akciğer makinesine bağlayarak hastanın kalbini durdurup yaklaşık 4 saatlik  bir ameliyat gerçekleştirdik. Kitleyi çıkardık." dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 6Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy8