Ekonomi
15.04.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 15.04.2016-2:30

Yıllık izinde yeni dönem başlıyor

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden torba kanun tasarısının kabul edilen maddeleriyle, 25 yaş altındaki 3 milyon 300 bin gencin Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları silinecek. İşçilerin yıllık izinlerini kullanımında da yeni bir dönem başlayacak.

Sitene Ekle

Şebnem Hoşgör

Genel Kurul’da benimsenen, tasarının İş Kanunu’nun, “yıllık ücretli izin” kullanımını düzenleyen maddesinde değişiklik yapan düzenlemeye göre, işçiler halen en fazla üçe bölebildikleri izinlerini, artık sınır olmaksızın bölümler halinde kullanabilecek. Mevcut İş Kanunu hükmü, yıllık izinlerin bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilmesine imkan tanıyor. Yeni düzenlemeye göre ise, işçi ve işverenin anlaşması halinde, çalışanlar, bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere yıllık izinlerini herhangi bir sınırlama olmaksızın bölümler halinde kullanabilecek. 

Prim borçları
Gençlerin GSS prim borçlarının silinmesi de torba yasayla hayata geçiyor. Tasarının kabul edilen ilgili maddesi uyarınca, 25 yaş altındaki 3.3 milyon gencin GSS prim borçları silinecek. Ancak düzenlemeden önce ödenmiş primler iade ve mahsup edilemeyecek. Benimsenen hükümle devlet 3.6 milyar liralık alacağının tahsilinden vazgeçmiş oldu. 

Diğer maddeler
Tasarının kabul edilen diğer maddeleriyle getirilen bazı düzenlemeler de şöyle: 
- Zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminatlar, ilgili kanun ve kanun çerçevesinde hazırlanan genel şartlarda öngörülen usul ve esaslara tabi olacak. Buna göre, “Hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri, ilgililerin, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmayan tazminat talepleri, bu kanun çerçevesinde hazırlanan zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartları ve ekleri ile tanımlanan teminat içeriği dışında kalan talepler” zorunlu mali sorumluluk sigortası dışında kalacak.
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen sosyal yardımlardan yararlanan kişileri istihdam eden işverenlere sigorta primi desteği verilecek.
- Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çerçevesinde belirlenen alanların sınırları içinde olup, riskli yapılar dışında kalan diğer yapılardan, uygulama bütünlüğü bakımından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca gerekli görülenler, değerlemede yapının riskli olmadığı gözetilmek kaydıyla, yasa hükümlerine tabi olacak.


Etiketler: TBMM, sağlık
Bilgi Yarışması"Kınalı Bebek" hangi şarkıcımıza aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Mutlak hükümdar, bir ülkeyi zora ve baskıya dayanarak yöneten kişi anlamında kullanılan terim hangisidir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100104.862 %0.00
  Deger%
  MTRYO1.6219.12
  ALYAG0.5118.60
  DAGHL1.9311.56
  FRIGO1.909.83
  ISBIR197.909.82
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX