Magazin
16.09.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 15.09.2011-20:24

Yılmaz Güney’in cezaevi mektupları

Türk sinemasının ‘Çirkin Kralı’ Yılmaz Güney’in cezaevinde yazdığı ve daha önce yayınlanmayan bazı mektupları, memleketi Adana’da Sinema Müzesi’nin açılış hazırlıkları sırasında ortaya çıktı

Sitene Ekle

YILMAZ BAŞTUĞ Adana DHA

Adana Erkek Lisesi’nde birinci sınıfı birlikte okuduğu arkadaşı emekli coğrafya öğretmeni Yavuz Pağda’ya cezaevindeyken yazdığı mektuplarda Güney, o döneme ait  güncel konulara değiniyor ve yaşama bakışına ilişkin duygularını kendi el yazısı ile yansıtıyor. Müze, 23 Eylül’de Altın Koza Film Festivali kapsamında açılacak.
Yılmaz Güney’in Türk sineması, filmleri, Adana Demirspor ve bazı siyasi gelişmeleri değerlendirdiği 9 mektubu müzeye bağışlayan Pağda, çok özel konuların anlatıldığı mektupları vermediğini belirterek, “Yılmaz Güney’i cinayet zanlısı olarak göstermek isteyenlerin yanıldığını gösteren mektupları verdim” dedi. 


 

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi Yarışmasıİstanbul'a lanetler yağdırılan Tevfik Fikret şiirinin adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara

Astroloji
Etki altındayızBugün ne yapılabilir ? Bugünlerde Ay’ın ışığı küçülürken daha çok tamamlanması gereken işlere zaman ayırmak doğru olacak.
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.