Yılmaz Güney'in filmini Müslüm Gürses'in filmiyle kıyaslamak doğru mu?

Fatoş Güney, eşi Yılmaz Güney'in toplum tarafından yanlış tanınmasından şikayetçi. 'Çirkin Kral Efsanesi' adlı belgeselde kadına şiddet uygulayan biri olarak gösterilmesi onu rahatsız etmiş. Uzun yıllar onunla beraber olan biri olarak elbette Yılmaz Güney'i en iyi tanıyan odur. Eşinin insanlara yanlış tanıtılmasından rahatsız olması kadar doğal bir şey de olamaz. Fakat eşini savunurken çekilmesi muhtemel filmini, Müslüm Gürses'in hayatını anlatan filmle kıyaslaması bir hata.

Yılmaz Güney'in filmini Müslüm Gürses'in filmiyle kıyaslamak doğru mu?

Başlı başına da değerli

Başlı başına da değerli

Yılmaz Güney'in maceralı bir hayatı olduğu az çok biliniyor. Hapishane, vatandaşlıktan çıkarılması, yasaklanması gibi ilginç ve dikkat çekici detaylar var. Tüm bu hayat hikayesi zaten yeterince merak uyandırıyor. Yakın dönemde çekildiği için illa 'Müslüm' filmiyle kıyaslamaya, "bizimki daha iyi bir hikaye" demeye gerek var mı gerçekten?

Bir yarışma değil

Bir yarışma değil

'En ilginç hayat hikayesi kiminki?' yarışı yapmıyoruz. Yalnızca eserler bırakmış ünlülerin hayatıyla ilgili detayları ve şöhretlerine kavuşurken geçtikleri yolları öğrenmek istiyoruz. Bu nedenle Müslüm Gürses'in de, Yılmaz Güney'in de, Freddie Mercury'nin de biyografi niteliğindeki filmlerini izlerken "Oo bu da bir şey mi benim Şemsi dayımın hayatını film yapsak buna beş basar" demiyoruz. Çünkü ikisi de ayrı ayrı değerli.

Bu nedenle Yılmaz Güney'in filminin dikkat çekeceğini Müslüm Gürses üzerinden söylemek iki sanatçıya da haksızlık oluyor.

Rahatsız olmakta haklı

Rahatsız olmakta haklı

Yılmaz Güney'in cinayetten hüküm giymesi, kadına şiddet iddiaları ve daha birtakım sebeplerden ötürü bazı insanlardaki yansımaları pek pozitif değil. Bu olayların doğruluğu ya da haklılığı konusunda karar mercii biz değiliz. Eğer eşi Fatoş Güney bunların doğru olmadığını ve insanların Yılmaz Güney'i yanlış tanıdığını düşünüyorsa, rahatsızlık duymakta kendince haklı.

Doğrusunu anlatmak için de filmini bizzat kendi çekmek istediğini söylüyor. Herhangi başka bir ünlünün hayatıyla kıyaslamaksızın çekilecek bir Yılmaz Güney filmi muhakkak ilgi çekecektir. 

Sevmeyeni olduğu kadar seveni de olan Yılmaz Güney, sinema dünyasının önemli figürlerinden biri. Hem sinema dünyasındaki başarısı hem de yaşadığı çalkantılı hayat, gişede başarı kazanacaktır. 'Müslüm' ya da başka bir filmi geçer mi, geçmez mi önemli değil. Bu yalnızca bir istatistik olarak kalacak.

Bu makaleye ifade bırak