Yine iyi kullandık Türkiye: Instagram kullanımında neden dünya beşincisiyiz?

Instagram kullanımında sınırları zorluyoruz. Her yaştan insanın birincil sosyal platformu haline gelmeyi başaran Instagram'ı en aktif kullanan beşinci ülke Türkiye. Peki bu neden böyle?

Yine iyi kullandık Türkiye: Instagram kullanımında neden dünya beşincisiyiz?

Instagram'ın avantajı ne?

Instagram'ın avantajı ne?

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Instagram, ilk yıllarında büyük bir fotoğraf paylaşım platformu olmanın avantajlarını kullandı. Fakat şimdi, bambaşka sularda yüzerek gerçek bir sosyal medya mecrası olarak kendini konumlandırdı. Bu konumlandırma, dünyanın her yerinden milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı taze bir vitrin olarak tekrar yarattı Instagram'ı.

Her platformdan biraz

Her platformdan biraz

Her platformdan biraz özellik sahibi olan Instagram, aynı zamanda hepsinin temelindeki duygu ve mantığa odaklanıyor: Benlik ve ben olarak bir ortamda bulunma ihtiyacı.

Kendimizi Instagram'la tanıtıyor, yaptıklarımızı ve sevdiklerimizi orada sergiliyoruz. Estetik yargılarımız ve sevip beğendiklerimiz tamamen Instagram profilimizde yer alıyor.

Görsellik her şey oldu

Görsellik her şey oldu

Sosyal medya, başlarda 'yazarak' kurulan iletişimlerin merkezi olsa da, görselliğin dikkat çektiği fark edildiğinden beri, tüm platformlar her türlü görsel paylaşımına kullanıcılarını teşvik ediyor. Öte yandan bu görselleri nasıl efektif görüntüleyip sergileyebilecekleri üzerinde çalışıyor. Temel amacı görsel paylaşmak olan Instagram, bu yönüyle büyük bir pay sahibi pastada.

Neden Instagram'ı seviyoruz?

Neden Instagram'ı seviyoruz?

Bizim ülkece Instagram'ı sevmemizin nedenleri de aslında platformun bu özellikleriyle alakalı. Bu yıl Instagram'ı en çok kullanan beşinci ülke olmamız şaşırtıcı değil ama yine de üzerinde durulması gereken yeni soruları da aklımıza yerleştiriveriyor.

Güncelliği kaybolmuyor

Güncelliği kaybolmuyor

Instagram'da paylaşılan herhangi bir görsel, güncelliğini kaybetmiyor. Bir yönüyle aile albümünüz, bir yönüyle kişisel vitrinimiz, bir yönüyle tüketim alışkanlıklarımızı sergilediğimiz bir AVM koridoru haline geliyor. Şu haliyle, bizimki gibi aile albümü göstermek için saatlerce misafirleri koltuğa yapıştıran bir ülkede Instagram'ın popüler olmaması imkansız.

Birkaç ufak dokunuşla özelleşiyor

Birkaç ufak dokunuşla özelleşiyor

Diğer yandan Instagram anasayfanız aynı ilgi alanlarına yönelen birkaç profili peş peşe takip etmeniz durumunda, hemen o ilgi alanını mercek altına alan algoritmasıyla benzer görselleri peş peşe anasayfanıza çıkartabiliyor. Bu da kullanım kolaylığı ve süreklilik demek. Komplike olmayan bir sosyal medya kullanımını sağlamanın en mantıklı yolu... Algoritmanı sağlam tut, gerisi geliyor.

Gerçek bir vitrin

Gerçek bir vitrin

Platformun bir vitrin ve albüm olarak kullanılması da gözden kaçabilecek bir şey değil. Hikayeler özelliğiyle takipçilerinizin büyük bir kısmına 24 saatliğine ulaşabildiğinizi düşünün. Hayatınızdan insanlara göstermek istediğiniz kesitleri bu yöntemle paylaşmaktan daha kolay ve mantıklı ne olabilir ki? Kız arkadaşla gidilen bir yemek, tek başına çıkılan bir tatil ya da güzel çocukluk anıları... Paylaşılanın ne olduğundan ziyade, paylaşımın yaratacağı etkiye rahatlıkla odaklanabilmenizi sağlıyor Instagram. 

Kullanmak ömür boyu

Kullanmak ömür boyu

Paylaşım yapmak birkaç dakikamızı alsa da paylaşımları izleme süreci epey uzun. Kimin hangi fotoğrafı ve hangi hikayeyi paylaştığını, nerede ve kiminle olduğunu didik didik inceleyebiliyorsunuz. Bu da Türkiye için uygun bir diğer yapıyı içeriyor: Konuşulacak konu boşluğunu doldurmak...

Tüm ülkenin bir araya gelip bir şeyler paylaştığı ender bir platform Instagram. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

 

Bu makaleye ifade bırak