Eğitim

06.04.2017 - 16:07 | Son Güncelleme: 06.04.2017-16:09

YÖK Başkanı Saraç YÖKDİL anket sonuçlarını açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı'na ilişkin Twitter'daki hesabından düzenlediği anketlerin sonuçlarını açıkladı.

Sitene Ekle

AA

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Saraç, ilk kez bu yıl mart ayı  içerisinde düzenlenen YÖKDİL Sınavı'na ilişkin yeni kararlar almadan önce  takipçilerinin görüşüne başvurmak amacıyla Twitter hesabı üzerinden düzenlediği 2  anketin sonuçlarını paylaştı.

Yekta  Saraç, adaylara, YÖKDİL Sınavı'na çeşitli nedenlerle  giremeyenlere (özellikle doktora yapmak isteyen öğrencilere) yönelik "2017 yılı  sonuna doğru yapmayı planladığımız 2'nci YÖKDİL Sınavı'nın daha erken tarihlere  çekilmesini ister misiniz?" sorusunu yöneltti.

İlki sadece İngilizce alanında düzenlenen sınavın 2'ncisinde buna ek  olarak 2'nci bir dilden sınav yapılması halinde istedikleri dilin hangisi  olduğunu da 2'nci ankette soran Saraç, Almanca, Arapça, Farsça ve Fransızcayı da  seçenek olarak sundu.

YÖKDİL anketine 180 bin oy

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Saraç, anketlere yoğun  ilgi gösterildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Anketlerimizde toplamda yaklaşık 180 bin kişi oy kullandı. Şaşırtıcı  derecedeki büyük ilgi, ne denli doğru bir yöntem izlediğimizi gösteriyor.  YÖKDİL'i erken tarihte tekrarlamamıza dair anketimiz yüzde 68 'evet', yüzde 32  'hayır' şeklinde neticelendi. İngilizceye ek olarak hangi dillerde talep olduğuna  dair anketimiz yüzde 62 Arapça, yüzde 28 Almanca, yüzde 7 Fransızca, yüzde 3  Farsça  şeklinde neticelendi."

YÖK'ün aldığı kararlara paydaşlarını ortak kılacağını belirten Saraç, anket sonuçlarını kurullarında görüşeceklerini ve konuya ilişkin karar alırken bu  sonuçların dikkate alınacağını da bildirdi.

  


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX