Gündem
21.03.2017 - 08:08 | Son Güncelleme: 23.03.2017-11:21

YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? (YÖKDİL'e ilişkin açıklama geldi)

YÖK Başkanı Saraç'tan YÖKDİL'e ilişkin açıklama geldi. YÖK'ün koordinasyonunda ilk kez 5 Mart'ta yapılan YÖKDİL sınavı soru ve cevapları açıklandı. Peki YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte o açıklama...

Sitene Ekle

YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara  üniversiteleri iş birliğiyle hazırlandı. Sınav soruları Ankara Üniversitesince  hazırlanırken, sınavın organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirdi.

Alana özgü ilk akademik dil sınavı YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil  Sınavı'nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce  yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor.

YÖKDİL SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. 

Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) * 100] formülü kullanılacaktır.

İlgili mevzuatsal düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir. 

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YÖK Başkanı  Yekta Saraç YÖKDİL sınav sonuçlarıyal ilgili açıklama yaptı.  YÖK'ün yazılı açıklamasına göre, YÖK Başkanı Saraç, sosyal paylaşım  sitesi Twitter'daki hesabından YÖKDİL sınavına ilişkin şunları paylaştı:  "Alana özgü" dil yeterliliğini belirlemeye yönelik yeni bir sınav olan  Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil  Sınavı'na (YÖKDİL) 100 bine yakın kişinin başvurduğunu ve ilk sınavın 5 Mart'ta başarıyla  gerçekleştirildiğini ifade eden Saraç, akademinin talebi ve beklentisi olan bu  sınavı gerçekleştirdikleri için mutlu olduğunu kaydetti.

 Sınavın gerçekleşmesinde katkıları olan Ankara ve Anadolu  üniversitelerine teşekkür eden Saraç, şu ifadeleri kullandı:  "Merkezi sınavlarda mutat olan muhtemel itirazlar için beklenmesi  gereken sürenin bitiminde sonuçlar açıklanacaktır. YÖKDİL Sınavımızın sonuçları  yakın zaman içerisinde merak ve heyecanla bekleyen adaylarımızla paylaşılacaktır.  Bununla birlikte YÖKDİL Sınavının sonuçlarının ilan edilmesine kısa bir süre kala  ham sonuçlara baktığımızda YDS'ye göre başarı oranının ciddi bir şekilde  yükseldiğini görmekteyiz. Bundaki en büyük amil, YÖKDİL'in 'alana özgü' olması ve  'alanın terminolojisi'ni sorgulamasıdır."  Sınavın içeriğine bağlı olarak ortaya çıkan başarı oranına  bakıldığında, akademi lehine ne kadar isabetli bir karar aldıklarının  anlaşıldığına dikkati çeken Saraç, YÖKDİL Sınavına girenlerin çoğunluğunun  akademisyen olduğunun görüldüğünü belirtti.

 Saraç, açıklamasında şunları kaydetti: "Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin önemli bir kısmının ilk kez  yapılan bu sınavdan haberdar olmadıkları için sınava giremedikleri de  öğrenilmiştir. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin çeşitli vasıtalarla  kurulumuza yoğun bir şekilde ilettikleri YÖKDİL Sınavının ikincisinin yapılması  yönündeki taleplerini ilgili kurullarımızda görüşeceğimizi belirtmek isterim.  Öğrenci ve akademisyen dostu 'Yeni YÖK' olarak yükseköğretimde kalite odaklı  uygulamalara imza atmaya devam edeceğiz."

YÖKDİL SINAVI SORULARI VE CEVAPLARI YAYIMLANDI

05 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL Sınavı soruları adayların erişimine açılmıştır. Sınav itirazları 06-10 Mart 2017 tarihleri arasında, YÖKDİL Sınavı Kılavuzunda belirtilen şekilde yapılacaktır.

YÖKDİL ADAY GİRİŞ PANELİ İÇİN TIKLAYINIZ.

SINAV İTİRAZLARI

Adaylar sınav sorularına ve sınav uygulamasına ilişkin itirazlarını sınav takviminde belirtilen tarihler arasında, yokdil.yok.gov.tr üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklardır. İtirazların geçerli olabilmesi için adayların her bir itiraz türü için ilgili sistem üzerinden kredi/banka kartı vasıtasıyla 10 (on) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurması, onaylaması, çıktısını alması, imzalaması ve ıslak imzalı bu formu, üzerinde belirtilen adrese, itiraz süresi içinde ulaştırması gerekmektedir. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.


Bilgi YarışmasıDerya Büyükuncu hangi dalda bir sporcudur?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX