YouTube bağımlısı mısınız? Cevabı artık YouTube veriyor!

YouTube'ta fazla zaman geçiriyorsanız artık anneniz, babanız veya sevgiliniz değil; bizzat YouTube sizi uyaracak!

YouTube bağımlısı mısınız? Cevabı artık YouTube veriyor!

Teknoloji devleri nihayet 'dijital mutluluğumuzu' geliştirmek için bazı düzenlemeler yapmaya karar verdiler. Bu konuda yapabileceğimiz ilk şey, internette ne kadar vakit harcadığımızı hesaplamaktı. iOS ve Android 9'daki çeşitli araçlar, bu hesabı bizim yerimize yapacaklar artık.

Bugün itibariyle de Google bu istatistikleri, en çok bağımlılık yaratan ürünü olan YouTube'a aktardı. “Amacımız, YouTube'da geçirilen zamanın fark edilmesini sağlamak. Böylece YouTube'un hayatınızda ne kadar yer kapladığına dair bilinçli kararlar verebilirsiniz” diye yazdılar.

iOS veya Android cihazlarınızdaki YouTube uygulamasına girin. Hesap menüsünde yeni bir izlenen bölüm göreceksiniz. İzlenme süresi sadece son 7 günü gösteriyor.

 

 

YouTube'un yardım sayfasına göre, izlenme süresi yalnızca YouTube'da kullanıcı hesabınızla oturum açtığınız sırada izlediğiniz videoları ve YouTube TV şovlarını yansıtıyor ve gizli izlediğiniz veya izleme geçmişinizden sildiğiniz şeyleri hesaba katmıyor. YouTube Müzik’i izlerken harcanan zamanı da içermiyor.

İsteyenler YouTube’un push bildirimlerini bir günlük özetle sınırlayabiliyor. Bu bence de en iyisi!..

Son olarak, o gün çok fazla YouTube izlediğinizde ara vermek için 'bir hatırlatma' da ekleyebilirsiniz. Ayarlarınıza gidin ve size uygun olan YouTube zamanını seçin. Bu sınıra ulaştığınızda, ekranınızda bir hatırlatma açılacak.

Annenizin, babanızın veya sevgilinizin bilgisayarınızı çat diye kapatması, fişini çekmesi ve sizi gerçek dünyayla etkileşime zorlaması gibi ağır bir eylem değil neyse ki :)) Ufacık bir hatırlatma çıkıyor ve bilgisayar başından kalkıp kalkmama kararını yine size bırakıyor... 

 

Bu makaleye ifade bırak