YouTube reklamları İngiltere hükümetini kızdırdı

20.03.2017'de eklendi20.03.2017-14:33 'de güncellendi
YouTube'ta İngiltere hükümeti tarafından finanse edilen reklamların soykırım destekçileri ve terör yandaşlarının içerikleri gibi aşırıcılık yanlısı videoların hemen öncesinde yayınlanması ortalığı karıştırdı.

İngiltere hükümeti Youtube'un reklamlarını yayınladığı videolardan şikâyetçi. İngiltere'nin The Times gazetesinin yayınladığı bir habere göre YouTube, İngiltere'nin finanse ettiği reklamları aşırıcılık içeren videolar öncesinde yayınlandı. Platformun neden böyle bir politika izlediği bilinmezken, İngiliz hükümeti tarafından da büyük tepkiye neden oldu.

Finanse edilen reklamlar Tecavüz savunucuları, Yahudi karşıtları ve yasaklı söylemleri ve hatta Pulse gece kulübü terör saldırısında 49 kişinin öldürülmesinden övgüyle söz eden Amerikan beyaz milliyetçi David Duke ve Radikal papaz Steven Anderson röportajları gibi videoların hemen öncesinde yayınlandı.

Youtube yöneticisi Ronan Harris, yaptığı açıklamayla sistemin sistemin mükemmel olmadığını kabul etti. Dakikada 400 saatlik video yüklenen bir platformda işlerin bazen içinden çıkılmaz bir hal aldığını ifade etti.

Birleşik Krallık sözcüsü "Vergi mükelleflerinin paralarının uygunsuz internet içeriğiyle birlikte bulunması kabul edilemez. Bu mesajı, çok net biçimde Google'a ilettik." sözleri ile tepkisini gösterdi.