17.05.2018 09:16 | Son Güncelleme:
İHA

Yüksek rütbeli askerlere FETÖ operasyonu

Hava Kuvvetlerinde FETÖ soruşturması kapsamında aralarında yüksek rütbeli askerlerinde bulunduğu 101 kişi hakkında Ankara ve 21 ilde gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör  Örgütü (FETÖ) ile irtibatları tespit edilen, aralarında açığa alınan ve ihraç  edilenlerin de bulunduğu Hava Kuvvetleri Komutanlığından biri tuğgeneral, 5'i  albay 101 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden 37'si gözaltına  alındı. 

Başsavcılık kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, Hava Kuvvetleri  Komutanlığı bünyesindeki bazı askerlerin, FETÖ'nün "mahrem imamları" ile örgütün  iletişim yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonlar üzerinden haberleştikleri  ve FETÖ ile irtibatlı oldukları tespit edildi.

Soruşturma kapsamında, FETÖ ile irtibatlı olduğu tespit edilen ve  açığa alınan 78 kişi ile 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hakkında adli işlem  yapılan ve ihraç edilen 23 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Savcılığın talimatıyla harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü  Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin yakalanması için  Ankara merkezli 22 ilde operasyon başlattı.

Operasyonlar kapsamında şüphelilerden 37'sinin gözaltına alındığı,  diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

  Hakkında gözaltı kararı verilen şüpheliler arasında bir tuğgeneral, 5  albay, 2 yarbay, 4 binbaşı, 25 yüzbaşı ve 54 üsteğmen olduğu bildirildi.

Tuğgeneralin, Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan eski 7. Ana  Jet Üs Komutanı Emin Ayık olduğu belirtildi.

GÖREVLİ ASKER BULUNMUYOR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma  kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri yapılanmasıyla  irtibatları olduğu gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı çıkarılanların tamamı,  tutuklu, ihraç edilen veya açığa alınan personel arasında bulunuyor. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının "ankesörlü telefon" soruşturması  kapsamında, FETÖ ile irtibatları oldukları gerekçesiyle Hava Kuvvetleri  Komutanlığından 101 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

AA muhabirinin askeri kaynaklardan edindiği bilgiye göre, şüphelilerin  tamamını, tutuklu, ihraç edilen veya açığa alınan personel oluşturuyor.

Gözaltı kararı verilenlerin arasında, halen görevde olan personel yer  almıyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 8Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy12