13.08.2017 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Yumurta mercek altında

Avrupa’daki yumurtalarda böcek ve tarım ilacı çıkınca, Türkiye’de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Türkiye’deki yumurtaların da analiz edilmesi talimatını verdi. Alınan numuneler düzenli olarak test edilecek

Türkiye, Avrupa’nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda “fipronil” maddesinin bulunduğu iddialarıyla başlayan krizi  yakından takip ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, krizle ilgili olarak izleme birimi oluşturdu.

Bakanlığa bağlı laboratuvarlara Türkiye’deki yumurtalarda da söz konusu maddenin var olup olmadığının tespit edilmesi için analiz yapılması talimatı verildi. Söz konusu talimat çerçevesinde yumurta üretiminin yoğun olduğu yerlerden numuneler  alınarak gerekli analizler gerçekleştirilecek.

İnsan sağlığına zararlı fipronil maddesinin bazı Avrupa ülkelerindeki yumurtalarda tespit edilmesi üzerine söz konusu yumurtaların üretildiği çiftliklerin faaliyetleri durduruldu, yumurtalar da raflardan kaldırılarak imha edildi.
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye mevzuatı gereği fipronilin gıda değeri olan hayvanlarda kullanımına izin verilmiyor. Türkiye’de bu madde; kedi, köpek gibi gıda değeri olmayan hayvanlarda antiparaziter olarak kullanılmak üzere, sprey veya deriye damlatma formlarında ruhsatlandırılıyor.

Bitki koruma ürünü olarak ise 500 g/l fipronil aktif maddesini ihtiva edenler tohum ilaçlaması olarak mısır ve ayçiçeğinde ruhsatlı olarak kullanılabiliyor.

Türkiye, 2005 yılından itibaren AB’nin direktifiyle uyumlaştırılmış yönetmelik esaslarına göre Ulusal Kalıntı İzleme Planı (UKİP) yürütüyor. Türkiye, 2006 yılından itibaren kanatlı hayvanlar, su ürünleri, süt ve balda UKİP’i kabul edilen üçüncü ülkeler listesinde yer alırken, 2010 yılında plana yumurta da dahil edildi.

Böcek ilacı

Avrupa’daki yumurtalarda bulunan zehirli ‘fipronil’ adlı madde; tarım ve hayvancılıkta, karınca, böcek, hamam böceği, pire, kene, termit, bitki zararlıları, kök kurtları, zararlı böcekler ve diğer böcekleri kontrol 
amacıyla kullanılıyor. Bu maddeden, mısır ve ayçiçeği üretiminde de tel kurtlarıyla mücadelede yararlanılıyor.
 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5