21.02.2012 02:30 | Son Güncelleme:
GÜVEN ÖZALP Brüksel

Yunanistan’a ‘yeşil ışık’ için emanet hesabı şartı

Yunanistan iflastan kurtulmak için 130 milyar euro’luk yardıma yaklaştı. Ancak Avrupa Birliği?Yunanistan’ı kontrol etmek için beklenen adımlar atılmadıkça erişimin mümkün olmayacağı bir ‘emanet hesap’ sistemi getirmeyi planlıyor

Haftalar süren sıkı ve gergin pazarlıkların ardından, neredeyse istenmeyen üye konumuna kadar düşen Yunanistan için Euro Bölgesi’nde ibreler uzun süre sonra tekrar pozitife döndü.
Yunanistan’ı iflastan döndürecek 130 milyar euro’luk yardım paketine yeşil ışık yakmak için Brüksel’de bir araya gelen Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının genel hatlarıyla olumlu yaklaşımı Atina açısından tünelin sonunda ışık görüldüğü anlamına gelmiyor. Yardım karşılığında Avrupa Birliği’nde eşi benzeri görülmemiş bir kontrol sistemiyle karşı karşıya kalacak olan Yunanistan, dünkü toplantıdan çıkan kararlar ışığında günü kurtaracak olsa da daha atlanması gereken çok sayıda hendek var.

Dipsiz kuyu korkusu...
Yunan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos’un toplantıya girmeden yaptığı “İyimserim” açıklaması Brüksel’deki genel havayı yansıtan bir niteliğe sahipti. Bu iyimserliğin oluşmasında IMF Başkanı Christine Lagarde’ın da altını çizdiği gibi Yunanistan’ın “büyük çaba”sı etkili oldu. Yunanistan’ın iflasını ya da bir şekilde Euro Bölgesi’nden çıkmasını iki yıl öncesiyle kıyaslandığında “felaket olarak görme düzeyi” düşmüş olsa da Brüksel’in bu opsiyonun gerçekleşmemesi için gerekli önlemleri almakta kararlı.
Euro Bölgesi’nin Yunanistan’a yönelik sıkı denetim sistemini devreye sokma konusunda ısrarcı olmasının ardında yatan etkenlerden biri ülkeyi “iflastan kurtarma çabası”, diğeri ise üye ülkeler arasında “dipsiz kuyuya para atmama“ isteğinin tavan yapması.

17 bakan kafa kafaya
Toplantının gündemini oluşturan tartışma konuları da bunun göstergesi. Yardım paketine yeşil ışık yakılıp Yunanistan’ın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde 130 milyar’dan yaklaşık 136 milyar euro’ya yükseltilmesi; başta Hollanda olmak üzere bazı ülkelerin “daimi bir troyka” oluşturulmasını talep etmesi; yardımın ancak beklenen adımların atılması halinde verilmesini sağlayacak olan bloke nitelikte bir emanet hesabı açılması ve özel sektörün Atina’nın borçlarının çok önemli bir bölümünü silmesi sonucunu doğuracak anlaşma 17 bakanın kafa yorduğu konu başlıklarıydı.


Almanya işi sıkı tutuyor


‘Emanet hesabı’ Yunanistan üzerinde sıkı kontrol kurma ve Atina’yı baskı altında tutma açısından etkili bir yöntem olarak görülüyor. Uygulamanın, Euro Bölgesi’nin kaynak aktaracağı ancak beklenen adımlar atılmadıkça Yunanistan’ın erişiminin mümkün olmayacağı bloke bir hesap üstüne kurulması öngörüldü.
“Daimi troyka” ise bunu “ulusal onur” meselesi yapan Yunanistan için çok daha zorlu bir pazarlık başlığı konumundaydı. Gerek “emanet hesabı” gerekse “daimi troyka” fikrinin ortaya atılmasında bazı ülkelerin ikinci yardım paketini ulusal parlamentolarının onayından geçirmek zorunda olması etkili oldu.  İlk pakette sorun yaşanmamış olsa da aradan geçen sürede köprünün altında çok su geçmiş olması ve Atina’nın performansının güven erozyonu yaratması Almanya, Hollanda ve Finlandiya gibi ülkelerin işi çok sıkı tutması sonucunu doğurdu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0