23.04.2010 00:14 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Yunanistan’ın içtiği kahvenin tadı acı

Yunan yetkililer IMF’yle yaptıkları görüşmeyi “kahve muhabbeti” diye adlandırdı. Moody’s’in not indirimi ve bütçe açığı revizyonu piyasaları yeniden düşüşe geçirdi

Yatırımcıları uzun zamandır diken üstünde tutan Yunanistan, dün arka arkaya gelen olumsuz haberler yüzünden piyasalarda satış paniği yaşattı. Önce Avrupa Birliği (AB) istatistik kurumu Eurostat Yunanistan’ın geçen yıla ait bütçe açığı ve kamu borcu oranlarını yukarı revize etti.  Ardından da uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ın kredi notunu düşürdü, yeni indirimler için de takipte olduğunu söyledi.
Moody’s’in Yunanistan’ın kredi notunu A2’den A3’e indirdiğini açıklamasının ardından euro, dolar karşısında yaklaşık bir yılın en düşüğü olan 1.3260 seviyesine kadar geriledi. Tüm borsa endeksleri eksiye dönerken, ABD borsaları güne kayıpla başladı. Yunanistan borsası 3.91 ekside kapandı. Not indirimi ise borsanın kapanışından sonra geldi. Yunanistan’ın 5 yıllık tahvil CDS’leri tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 616 puanı gördü. Bu Ukrayna’nınkinin bile üzerinde.
Not indirimi açıklamasından önce, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yardım paketi konusunda görüşmeler yürüten Yunan hükümet sözcüsü Yorgo Petalotis, Yunan radyosuna verdiği röportajda yapılan görüşmelerin “kahve muhabetti”ne benzediğini ve hâlâ piyasalardan borçlanmayı tercih ettiklerini söylemişti.

Bütçe açığı arttı
Eurostat dün, Yunanistan’ın bütçe açığının GSYH’ye oranını yüzde 12.7’den yüzde 13.6’ya, kamu borcunun GSYH’ye oranını ise yüzde 115.1’e revize etti. Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostantinu, verilerin, bütçe açığını azaltma hedeflerini değiştirmediğini söylese de Eurostat açıklamasının ardından Yunanistan’ın beş yıllık tahvil CDS’leri rekor seviyelere tırmanmaya başladı. Yatırımcıların giderek daha dikkatli izlemeye başladığı Portekiz’in CDS’leri de 258 puana yükseldi, 10 yıllık Alman tahvilleriyle Portekiz tahvilleri arasındaki getiri farkı ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 195 puanı gördü.

Kredisi tükeniyor
Fitch: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, geçen yıl aralıkta Yunanistan’ın notunu A-’den BBB+’ya indirmiş, bu yıl nisan ayında ise notu iki basamak daha indirerek BBB+’dan BBB-’ye çekmişti. BBB- Fitch’in ölçülerinde yatırım yapılabilir en düşük düzeyi temsil ediyor.
Standard & Poor’s: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s geçen yıl aralıkta Yunanistan’ın kredi notunu A-’den BBB+’ya çekti. S&P’nin yatırım yapılabilir en düşük kredi notu seviyesi ise BBB-.
Moody’s: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, geçen yıl aralıkta Yunan kredi notunu A1’den A2’ye, bu ay ise A2’den A3’e çekti. A3 Moody’s için yatırım yapılabilir en düşük seviye.

 

İMKB’de düşüş sınırlı kaldı
Yunanistan’ın mali durumuna ilişkin endişeler ve euro’nun dolar karşısında gerilemesiyle birlikte global piyasalarda görülen satışlar ve içeride bono faizlerindeki yükselişin de bir miktar etkilemesiyle İMKB pozitif başladığı günü hafif ekside tamamladı. ABD borsalarının açılışı sonrası kayıpları yüzde 1’in üzerine çıkan Ulusal 100 endeksi kapanışa doğru toparlandı ve yüzde 0.19 düşüşle 58,338.36 puandan haftayı tamamladı. Moody’s’in Yunanistan açıklaması ise İMKB kapanışı sonrasına denk geldi. Resmi tatil nedeniyle bugün İMKB’de işlem yok.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0