11.01.2019 14:45 | Son Güncelleme:
AA

Yunanistan tazminatta ısrarcı!

Almanya Başbakanı Merkel'i kabul eden Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, "Yunanistan'ın Nazi işgali sırasındaki insanlık dışı suçlara ilişkin işgal kredisi ve tazminatlara yönelik  makul talebini sürdürdüğünü ve bunun yasal hakkı olduğunu hatırlatmak zorundayım" dedi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, ülkesinin  Nazi işgali dönemine ilişkin talep ettiği savaş tazminatına ilişkin, "Yunanistan'ın Nazi işgali sırasındaki insanlık dışı suçlara ilişkin işgal  kredisi ve tazminatlara yönelik makul talebini sürdürdüğünü ve bunun yasal hakkı  olduğunu hatırlatmak zorundayım." dedi. 

Pavlopoulos, Atina'ya resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela  Merkel'i kabul etti. İkili, resmi törenin ardından Cumhurbaşkanlığı konutunda bir  araya gelerek basına açıklamalarda bulundu.

Yunanistan'ın Avrupa ailesinin dışında bir gelecek düşünmediğini ve  Almanya ile "mükemmel" ikili ilişkilere sahip olduğunu belirten Pavlopoulos,  "Ancak, Yunanistan'ın Nazi işgali sırasındaki insanlık dışı suçlara ilişkin işgal  kredisi ve tazminatlara yönelik makul talebini sürdürdüğünü ve bunun yasal hakkı  olduğunu hatırlatmak zorundayım." ifadelerini kullandı.

Pavlopoulos, savaş tazminatına ilişkin taleplerinin hukuki olarak  geçerliliğini koruduğunu vurgulayarak, "Bu meseleyi, uluslararası ve Avrupa hukuk  kültürüne dayanarak yetkin bir hukuki forum yoluyla çözmeliyiz." şeklinde  konuştu.

Öncelikleri olan Avrupa seçimleri arifesinde "birçok Avrupa ülkesine  sıçrayan tehlikeli popülizme" karşı Avrupa değerlerini korumanın önemine dikkati  çeken Pavlopoulos, "Birçok üye ülkede büyüyen eşitsizlik ve sosyal dokunun  bozulmasına ilişkin tehlikeler, Avrupa yapısının yıkılmasını amaçlayan popülist  ve hatta Neo-Nazi yapıların ortaya çıkmasına yol açıyor." değerlendirmesinde  bulundu.

"Yunanistan'a destek bir gönül meselesi"

Başbakan Merkel de Nazi işgaline ilişkin, "Tarihi taahhüt ve  sorumluluklarımızın tamamını üstleniyoruz. Nazilerin Yunanistan'da işledikleri  suçların bilincindeyiz. Bu sebeple, iki ülkenin çıkarları açısından Yunanistan'ı  desteklemek bir gönül meselesidir." diye konuştu.

Almanya'nın özellikle mülteci konusunda Yunanistan'ın tutumunu  desteklediğini kaydeden Merkel, "Almanya, her zaman Yunanistan'ı yalnız  bırakmamak gerektiğini vurguladı. Bugün dahi bazı adalarda durumun çok gergin  olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Alman tarafı olarak Avrupa düzeyinde ortak bir sığınmacı ve mülteci politikasını destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Tazminat tartışmaları

Yunan meclisinin, Nazi işgali döneminde hayatını kaybedenler ve  zararların tespitine yönelik oluşturduğu komisyonun 2016'da tamamladığı rapor,  ekim ayında yayımlanmıştı.

Buna göre, Yunanistan, hayatını kaybedenler, maddi zarar ve Merkez  Bankası'ndan Naziler tarafından zorla alınan faizsiz kredi dahil savaş tazminatı  olarak Almanya'dan yaklaşık 280 milyar avro talep ediyor.

Alman tarafı ise 1960'ta 115 milyon Alman markı ödeme yapıldığını  belirterek, üzerinden 70 yıldan fazla süre geçen savaş için yeni tazminat ödemeyi  reddediyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0