İlk defa yurtdışına gidiyorsunuz. Bavulunuzu hazırladınız; kıyafetten, ayakkabıya; takıdan çantaya kadar her şey hazır. Peki ilk defa gittiğiniz bir ülkede yemek kültürüne alışana kadar aç kalma riskiniz ne kadar yüksek?

Bu riski ve el çantanızda bulunması gereken sağlıklı atıştırmalıkları Hisar Intercontinental Hospital İç Hastalıkları Bölümü Obezite ve Diyabet Polikliniği Uzmanı Dr. Halil Kutlu Erol’la konuştuk.

Çantanızda ilk birkaç gün için fındık, ceviz, badem, incir gibi sağlıklı atıştırmalıklar, kepekli diyet bisküviler ve dayanıklı meyvelerin bulunmasının mantıklı olduğunu söyleyen Erol, ‘Daha önce oraya gidenlerin tecrübelerini sorgulamak ve internetten ön bilgiler toplamak yararlı olabilir. Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde yemekler çok baharatlı olarak tüketildiği için, bundan kaçınmak kesinlikle yararlı olacaktır. Mümkün olduğunca taze deniz ürünlerini ön planda tutmak gerekir. Sıra dışı yiyecekler deneme konusunda tedbiri elden bırakmamalı. Her ülkenin “florası” (mikroplarının özellikleri ve çeşitliliği) farklı olacağından; gidilen lokantaların temizlik durumlarına ve hijyen kurallarına uyma konusundaki titizliklerine dikkat edilmeli. Yemek düzeninin değişmesinden dolayı, gastrit, reflü, turist ishali gibi durumlarla karşılaşma olasılığı artacağından, çantanızda probiyotik kapsüller (Saccaromyces türü faydalı bakteriler içeren probiyotik kapsüller), siprofloksasin, trimetoprim/sülfametoksazol veya azitromisin içeren antibiyotikler ve ishal olma durumunda kullanılabilecek “loperamid” içeren ishali azaltıcı ilaçların bulunması faydalı olabilir. Ancak bu ilaçları kullanım şekilleri çok önemli olduğu için doktorunuzla görüşerek onun önerileri doğrultusunda alırsanız daha iyi edersiniz.’ açıklamasında bulundu.