Kitap

13.12.2016 - 11:05 | Son Güncelleme: 13.12.2016-11:08

Yusuf Atılgan'ın Anayurt Oteli İngilizce'ye çevrildi

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Yusuf Atılgan’ın ilk defa 1973 yılında yayımlanan ve 1986’da filme de çekilen ünlü romanı Anayurt Oteli, artık İngilizcede.

Sitene Ekle

City Lights Books’tan Motherland Hotel adıyla yayımlanan roman, Fred Stark tarafından çevrildi. Orhan Pamuk’un kaleme aldığı romanın tanıtım metninde Yusuf Atılgan’ın Türk edebiyatında modernizmin öncülerinden olduğu vurgulanırken, Alberto Manguel’in şu sözlerine de yer veriliyor:

“Anayurt Oteli sarsıcı bir başyapıt, mükemmel bir varoluşsal kâbus, ertelendikçe ertelenen cennet bahçesinin eşiğindeki bir ruhun portresi!”

Eserin yedi dilde daha dünya okurlarıyla buluşması bekleniyor.

Psikolojik ve sürrealist olarak nitelendirilen roman, Ömer Kavur tarafından sinemaya da uyarlanmıştı. Özellikle eserin kahramanı Zebercet’i canlandıran Macit Koper’in performansı halen hafızalardan silinmemiştir.

Zebercet ve bir kadın

Yusuf Atılgan’ın ikinci romanıdır eser ve tek karakter üzerine kuruludur hikâye. Gecikmeli Ankara treniyle gelen -adını bile bilmediğimiz- kadın, otelde bir gece kalır ve Zebercet’in de, Anayurt Oteli’nin de sessiz akıp giden günlerinin içeriği değişir. Küçük ayrıntıların tekdüze şaşmazlığında neredeyse takıntılarla sürüklenen bir yaşamın öfkesi de, çaresizliği de büyük oluyor.
 


©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX