1. Yeteri kadar zaman ayırın
 
Ben tüm hastalarıma bu operasyon için 20 günlük bir süre ayırmalarını söylüyorum. Direnler operasyondan sonra 48 saat içerisinde çıkarılmakta ve akabinde ilk bir haftalık dönemde şişlikler ve morluklar büyük oranda düzelmektedir. İlk bir kaç gün yoğun efor sarf edecek çalışmalardan uzak durmalarını ise şiddetle tavsiye ediyorum.
 
2.Morluklar ve şişlikleri nasıl azaltabilirsiniz?
 
Morluklar ve şişlikler her bünyede farklılık göstermektedir. Buradaki asıl anahtar kelime hareketlerin kısıtlanması olacaktır. İlk bir hafta nabız atımını 100’ün üzerine çıkaracak olan hareketlerden kaçınmak gerekecektir. Ameliyat sonrası buz uygulaması iyileşme süreci hızlandıracaktır. 
Morluklar ve şişlikler ilk haftanın sonunda genel olarak geçecektir ancak şişliklerin tam olarak yok olması 3 – 4 haftalık bir süreci bulacaktır. Boyun bölgesi daha fazla sarkmış olan hastalarda bu süreç biraz daha uzun olabilmektedir. Başınızı kalp seviyesinin üstünde tumanız şişlikleri azaltacaktır. Bunun için bir kaç yastıkla yatmanızı önerebilirim. Ödemi önlemek adına tuzlu gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Bununla birlikte morlukları daha erken azaltacak bir takım kremler ve vitaminleri de reçeteye ekliyorum.
 
3. Cilt son haline ne zaman gelir?
 
Şişliklerin önemli bir miktarı ilk 2 haftada inmektedir. Geri kalan şişliklerin inmesi ise 1 ayı bulmaktadır. Cilt rengine bağlı olarak kulak bölgesindeki kesiler ilk bir kaç ay kırmızı olarak görünebilmektedir. Bu dönemde gerekiyorsa hastalar makyaj malzemeleri ile bu görünümü engelleyebilmektedir. Akabindeki süreçte ise bu izler tamamen kaybolacaktır. Sigara kullanımı ise bu süreci olumsuz anlamda etkileyebilmektedir.
 
4. Ne zaman spora başlayabilirsiniz?
 
İlk 4 hafta cildin iyileşmesinde kilit dönemdir. Kalp atımının 100 ün üzerine ve kan basıncını arttıracak spor ve aktivitelerden uzak durmanız gerekmektedir. Cilit tekrar şişebilir ve morluklar oluşabilir. Hastalarıma bu dönem için hafif tempoda yürüyüşler önermekteyim. Gerçek anlamda spora ameliyattan 1 ay sonra başlayabilirsiniz. Eğer bir spor salonuna gidiyorsanız, üyeliğinizi dondurmak için doktorunuzdan rapor alabilirsiniz. Kontakt sporlarından ve yüzünüze darbe alabileceğiniz sporlardan uzak durmak akıllıca olacaktır.
 
5. Ameliyat sonrası erken dönemde yaşayacaklarınız
 
İlk gece hafif bir sızı veya şişliklerin gerginliğine bağlı olarak hafif bir ağrı olabilir. Soğuk veya buz tatbiki, gerekirse bir ağrı kesici ile kolaylıkla atlatılabilir. Genellikle ertesi gün hastalar taburcu edilmektedir. Operasyon sonrasında cilt altı dokuda birikecek kan ve sıvının boşaltılması için küçük tüpler kullanılmaktadır. Bu tüpler 48 saat içinde çekilmektedir.
Dikişler operasyondan 7 ila 10  gün sonra alınmaktadır.
 
6 .Erken dönemde alınacak önlemler
 
Şişlik ve ödemin süzülebilmesi için başın kalp seviyesinin üzerinde olması gerekmektedir. Bir kaç yastıkta yatın. Ağırlıklı olarak sırtüstü yatmaya özen gösterin. Kesinlikle yüzükoyun yatmayın. Eğer gece çok dağınık yatıyorsanız, sizi gece boyunca uyarması için ucu çıkıntılı kasket - şapka takın.
Soğuğun ve buzun ayrıca lokal anestetik etkileri de vardır. Yüzünüzde çok alevlenme hissettiğinizde buz tatbikine devam etmek sizi rahatlatabilir. 
 
7. Ameliyat sonrası ilk kontrol randevusunda neler beklenmeli?
 
Genelde ameliyatın 7. – 8. gününde, dikişler alınmaktadır. Dikişler alınmadan bir yarım saat önce lokal anestetik bir krem uygulaması, daha konforlu bir şekilde dikişlerin alınmasını sağlayacaktır. Dikişlerin alınması asla ağrılı sızılı bir işlem değildir. Kontrole gelmeden kendinizi mutlaka belli bir oranda şiş, ödemli yüz ile karşılaşacağınıza hazırlayınız. Merak etmeyin, yüzünüz bir kaç hafta içinde hızla inecek, arzu ettiğiniz cilde kavuşacaksınız.
 
8. Cilt bakımı nasıl yapılmalı?
 
Bir hafta boyunca cildiniz flaster altında kaldığından dolayı, cildinin günlük yağ atılımı ve temizlenme mekanizmaları sekteye uğrar. Cerrahi travma ve ödem de cildinizi daha da yıpratır. Flasterler çıkarıldıktan sonra ezilmiş şiş cilt bir kaç gün içinde dengeye kavuşacaktır.
Başlangıçta hafif masajla ılık banyo, duş ve ph dengeli sabun ve şampuanlarla temizlemeler yapılmalıdır. 2-3 hafta sonra da cildinizi temizleme solusyonları ile silip cilt bakımı yapmaya başlayabilirsiniz. Vitamin takviyeleri ile cildiniz çok hızlı bir şekilde kendini toparlamaya başlayacaktır.
 
9. Doğru cerrahınızın seçimi
 
Yüz germe ameliyatlarında her hastaya, kişiye özel farklı bir ameliyat yapmaktayız. İyi bir sonuç için oldukça tecrübe ve uzmanlık gerektirmektedir. 
Doktorunuzdan mutlaka daha önce ameliyat ettiği hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarını görün. Her doktorun vizyonu, tarzı, ameliyat teknikleri farklıdır. Hepsinden önemlisi, sağlıklı iletişim kurabildiğiniz, rahatlıkla kendisine ulaşabildiğiniz, karşılıklı güven tesis edebildiğiniz doktorunuzun seçimi, ameliyat sonrası başarının kilit anahtarıdır.

 

Prof. Dr. Selçuk İnanlı

Kulak Burun Boğaz Baş Boyun ve Yüz Plastik Cerrahı

 

Site:            http://www.selcukinanli.com/

Instagram:  https://www.instagram.com/rinoplasti/

Facebook:  https://www.facebook.com/prof.dr.selcuk.inanli/