09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Aydın-AA

'Yüzde 33 cinsiyet kotası getirelim'

Siyasi partilere Meclis’teki kadın kotasının yükseltilmesi çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, “Bütün siyasi partilere açık net çağrıda bulunuyorum. Gelin siyasi parti yasasını değiştirelim. Yüzde 33 cinsiyet kotası getirelim. El mi yaman bey mi yaman görelim” dedi...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu’yla birlikte Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” dolayısıyla Efes Kongre Merkezi’nde düzenlediği programa katıldı. Büyükşehir Belediyesi Kadın Mehteran Grubu’nun gösterisiyle karşılanan Kılıçdaroğlu ile birlikte programa Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan, Hüseyin Yıldız ve Metin Lütfi Baydar, ilçe belediye başkanları da katıldı.

‘Bir kadın devrimi’

Toplantıda, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 200 kadın muhtara seslenen Kılıçdaroğlu, konuşmasına başlamadan önce salondakilerin “hak, hukuk, adalet” sloganı atması üzerine “Adaleti elbette getireceğiz önce kadınlar için”  ifadesini kullandı. Cumhuriyetin aslında bir kadın devrimi olduğu görüşüne katıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyeti birlikte kurduk, kadınları her zaman baş tacı yaptık. Onlar milli mücadelenin kahramanıydı. Bugün aynı yüreklilikle cumhuriyetimizi eski ayarlarına döndürerek çağdaş Türkiye’yi yeniden kadınlarla inşa edeceğiz” dedi.

‘Yasayı değiştirelim’

Kadına yönelik şiddetin son 15 yılda yüzde bin 400 arttığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Ne oluyor bize? Neden kadına yönelik şiddet, hangi gerekçeyle? Çocuk evlilikler neden oluyor? Eğer kadınlar yeniden ayağa kalkabilirlerse, hak mücadelesi başlatırsa 2019’a cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıran bir yıl olarak gireceğiz” diye konuştu. 

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına birçok gelişmiş ülkedeki kadınlardan daha erken kavuştuğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, buna rağmen kadının bu hakkı yeterince kullanamadığını söyledi. 

Parti olarak tüzüklerinde yüzde 33 cinsiyet kotasının bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, siyasi partilere çağrıda bulunarak şöyle devam etti: “Gelin siyasi parti yasasını değiştirelim. Sizler takipçisi olursanız, bunu parlamentodan geçirebiliriz. Sizler baskı unsuru olursanız, ‘Erkek egemen toplumda yeteri kadar parlamentoya giremiyorum’ derseniz, o zaman seçim yasasında değişiklik yapılır. Yüzde 33 cinsiyet kotası getirelim. El mi yaman, bey mi yaman görelim.” 

‘Kavga çıkmaz!’

Hakları konusunda kadınları da mücadeleye çağıran CHP lideri şunlarıı söyledi: “Siz de gücünüzü gösterin. Kim yüzde 33’lük kotayı getirmiyorsa diyeceksiniz ki, ‘Orada dur, sana oy vermiyorum’ diyeceksiniz. Erkek egemen toplum dilini değiştirmemiz lazım. Yeni bir dil geliştirmemiz lazım. Kadınları dışlayan anlayışı tamamen ters yüz etmemiz lazım. Yaşamın her alanında kadınlar olduğu sürece emin olun Türkiye normalleşir. Parlamentoda yüzde 40 kadın olduğunu düşünün, vallahi kavga çıkmaz. Herkes daha güzel konuşur.”

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5