Cumartesi

17.06.2017 - 02:30

Yüzünüz gençlik mesajı verebilir

Sitene Ekle
İyilik & Sağlık  |  Metin Uyar metin.uyar@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Dr. Mauricio de Maio: “Yüzümüzün yolladığı yorgun, üzgün, kızgın görünme gibi mesajları yok etmek ve bunların yerine daha genç, feminen veya maskülen bir yüz oluşturmak mümkün”

Starlar yeni albümlerini tanıtmak için nasıl turneye çıkıyorsa, onların estetik cerrahları da geliştirdikleri teknikleri farklı ülkelerden uzmanlara anlatmak için ülke ülke geziyor. Ünlü estetik cerrah Dr. Mauricio de Maio da kendi geliştirdiği “MD Codes” tekniğini 26 ülkede uzmanlara anlatmak üzere bir tura çıktı. O tur kapsamında önceki hafta Allergan’ın davetiyle İstanbul’a gelmişken “kişilerin kendilerine dair hissiyatları ile görünüşlerini eşleştiren bir yöntem” olarak tanıttığı yöntemini konuşmak üzere kendisiyle buluştuk. Hollywood yıldızlarının nasıl bir psikolojiyle değişim talebinde bulunduğundan sosyal medyanın estetik trendlerini nasıl etkilediğine kadar pek çok konuyu Mauricio ile masaya yatırdık.

Tedavi protokolü

Dr. Mauricio “MD Codes tekniği ile estetik sorunları değil, duyguları ve değişim isteğinin altında yatan nedeni tedavi ediyoruz” diyor. Yani ben “Alnımın ortasındaki kırışıklığı yok eder misiniz?” diye gittiğimde, onu yok etmek yerine o kırışıklığı neden istemediğimi soruyor. Beni kızgın gösterdiğini düşünüyorsam o zaman o kızgınlığı yok etmek için yüzün tamamını ele alıyor.

Yüzümüzün yolladığı çok sayıda mesaj olsa da Mauricio, tekniğinde dört ana olumsuz ve olumlu mesaj üzerinden ilerliyor. Olumsuz mesajlar yorgun, üzgün, kızgın görünmek ve yüzün sarkık olması. MD Codes tekniği bu mesajları yok ediyor. Daha genç, çekici ve ince görünümle erkeklerde daha maskülen, kadınlarda daha feminen bir görüntüyü oluşturarak yüze dört olumlu mesaj kazandırıyor.

Her duygu için matematik formülleri gibi belirli noktaların ele alındığı bir tedavi protokolü hazırlanmış. Mauricio yöntemini “Diyabet ve tansiyon gibi hastalıklarda nasıl standart bir tedavi protokolü varsa bu teknikte de her ülkede aynı yaklaşımla tedavi edileceğiniz bir protokol geliştirdim” diyerek anlatıyor.

“Gölgede kalmak istemiyorlar”

- Ünlü yıldızların estetik taleplerinin altında en çok hangi duygu yatıyor?

Ünlüler yaşlanıyor ve daha çekici, güzel ünlüler onların yerine geliyor. Ama her zaman tüm ışıkların onların üzerinde olmasına alıştıkları için kesinlikle gölgede kalmak istemiyorlar. Gençliğinde herkesin güzelliğinden dolayı dönüp kendisine baktığı bir hastam vardı. Çaresiz bir şekilde bana geldi. “Doktor bey, beni tedavi edin, görünmez oldum. Artık kimse beni fark etmiyor” dedi.

“Estetik bakım evrim geçirecek”

- Dikkat çekmek için bazen abartılı değişimler de yapıyorlar mı?

Evet, o ruh haliyle abartılı değişimler yapıp olumsuz bir şekilde fark edilebiliyorlar. Ama bazı ülkelerde abartılı estetik, kültürün bir parçası da olabiliyor. Bir Ortadoğu ülkesinde bir hastam dudaklarına işlem yaptırmak için geldiğinde kesinlikle doğal durmasını istemediğini ve abartılı görünümü tercih ettiğini söyledi. “Parasını veriyorsam insanların bunu yaptırdığımı görmesini istiyorum” dedi çünkü o kültürde estetik yaptırmak bir güç göstergesi olarak değerlendiriliyor.

- Dünya estetik trendi nereye doğru gidiyor?

İnsanların daha iyi yaş almalarını sağlamaya doğru ilerliyoruz. Bu kapsamda estetik bakımı evrim geçirecek ve aynen diş bakımında olduğu gibi, yani nasıl herkes her gün dişini fırçalıyorsa o şekilde günlük rutinimizin bir parçası halini alacak. Yaşlanmadan önce koruyucu hizmetler ön plana çıkacak. Görünüm taleplerini ise sosyal medya daha çok etkileyecek. Örneğin selfie çekerken ünlülerin dudaklarını öne itip yüzlerini taş bebek gibi yapmaları sonucu gençler “Biz de böyle görünmeliyiz” diyerek mimiksiz, dolgun bir görünüm talebiyle geliyor. Bazı ülkelerde ise gençler robot gibi görünmeyi arzuluyorlar çünkü robot oyunlarıyla büyüdüler ve onlara benzemek istiyorlar.

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.