Yüzyüzeyken Konuşuruz 'Boş Gemiler' şarkısıyla 'Akustik Travma'yı tamamladı

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu bu yıla damga vurmayı başardı. 2018'e gelmeden önce de ciddi bir hayran kitlesine sahip olan grup, bu yılın başında yayınlanan 'Akustik Travma' albümüyle de büyük sükse yaptı. Sadece dinleyici kitleleri genişlemedi, aynı zamanda çekirdek dinleyicilerini artırdı. Ve bu başarı 'Boş Gemiler' single'ıyla da devam ediyor...

Yüzyüzeyken Konuşuruz 'Boş Gemiler' şarkısıyla 'Akustik Travma'yı tamamladı

Hep bir ağızdan söylendi

Hep bir ağızdan söylendi

Yüzyüzeyken Konuşuruz tam bir konser grubu. 'Akustik Travma'nın lansman konserinde İstanbul'u sallamayı başaran grup, genç ve dinamik dinleyicilerinin koruması altında gibiydi.

Ve o konserde olanların hatırlayacağı gibi, grubun sadece eski değil yeni şarkıları da hep bir ağızdan söylenmişti.

'Dinle Beni Bi'den 'Bodrum'a

'Dinle Beni Bi'den 'Bodrum'a

Yeni albümden ilk etapta 'Sandal' dikkat çekse de, asıl büyük bombalar 'Dinle Beni Bi' ve 'Bodrum'du hiç kuşkusuz. 'Esen' ve 'Onlar da Yansın' gibi şarkılar da keza 'Akustik Travma'nın olmazsa olmazları arasındaydı.

Özellikle 'Dinle Beni Bi' ve 'Bodrum' sadece onların değil, aynı zamanda Türk alternatif ve rock sahnesinin de en önemli şarkıları arasında çoktan yerini aldı.

Ve en acilinden 'Dinle Beni Bi' muhakkak kliplenmeli...

'Akustik Travma'nın eksik parçası

Ve bu albümün tadına varmaya inatla devam ederken gruptan sürpriz bir single geldi: 'Boş Gemiler'... Yeni single 'Boş Gemiler', 9 şarkılık 'Akustik Travma'nın 10'uncusu gibi, eksik parçası gibi. 

'Akustik Travma'yı tamamlayan bir şarkı olmuş. Daha 'Akustik Travma'nın tadı damaktayken 'Boş Gemiler'in çıkagelmesi sadece 'hoş bir jest' olarak yorumlanabilir elbette.

Tıklanmalar önemli olsa da...

Tıklanmalar önemli olsa da...

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu konserlerde coşuyor, kitleleri onları çok seviyor... Böyle mi olmalı, böyle mi kalmalı? Ortada canavar gibi bir albüm ve sound var.

Grubun geniş kitlelerce tanınması sadece onlara değil, aynı zamanda Türkçe müziğe de çok ama çok iyi gelecek. Dijital müzik platformlarındaki tıklanmalar tabii ki önemli.

2000'ler ortasındaki gibi

2000'ler ortasındaki gibi

Ama daha da önemlisi, Yüzyüzeyken Konuşuruz'un tutarlı bir sound yakalaması, zaman zaman absürd bulunabilse bile çarpıcı sözler üretmesi ve kapaklarından kliplerine titizlikten vazgeçmemeleri.

Yoluna böyle istikrarla devam eden bir grubun çizgilerini bozmadan daha geniş kitlelerce tanınmasını dilemek ve rekabetsizlikten ötürü düşme mecburiyetinde kalan çıtayı tek başlarına yükseltmelerini istemekten başka çaremiz yok.

Eğer bu gerçekleşirse 2000'li yılların ortalarında ana akımda Türkçe rock'ta yaşanan zenginliği ve görünürlüğü yine yaşamamız işten bile değil.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak