Kişisel ifadenin ışığında özgürce akan bu stile siz de bayılmıyor musunuz? Bohem tarz, hippi, etnik, çingene ve vintaj öğelerin gündelik birleşiminden oluşuyor. Eğer bu tarzı benimseyen ve sevenlerdenseniz, şanslısınız! Çünkü bohem moda, zamanla yok olacak bir moda akımı yerine bir ruh hali ifadesi olarak kabul ediliyor.

Çoğu insan bohem modasını eski püskü hippi kıyafetleri ile ilişkilendiriyor çünkü bu tarzı uygulamaya çalışan çoğu bayan sokak dilencisi gibi bir görünüme düşecek kadar abartıya kaçıyor.

Mary Kate Olsen, Sienna Miller, Vanessa Hudges, Nicole Richie, Kate Moss ve Mischa Barton gibi ünlü isimler ise bu tarzı başarıyla taşıyan ve kendi kişilikleri ile harmanlayan en başarılı bayanlardan kabul ediliyor.

Bohem stili nasıl elde edersiniz?

Üzerinizde çok fazla uzun kat olursa, içlerinde küçülmüş ve tükenmiş görünürsünüz. 

Bu stil için en önemli iki kuraldan biri giysinizi oluşturan parçaların renk kombinasyonu, kat, uzunluk ve kalıpları konusunda dikkatli hareket etmeniz. Vücut hatlarınızdan büyük ya da yerlere sürünecek kadar uzun giysilerden sakının.

İki katlara gelince, nerede durmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Parçalardan biri bol ve salaş ise, onu tamamlayan diğer parça normal beden ölçünüzde olmalı. Mesela bol bir süveter ya da bluzun altına düz paça ya da skinny bir pantolon uygun olacaktır.

Herkes baştan aşağıya saf boho stilini taşıyacak kadar rahat hissetmeyebilir kendisini. Öyleyse görünümü daha çok siz ve bugüne ait olan bir şeyler ile güncelleştirin. 

Tipik boho renkleri olan siyah, kahverengi, krem rengi ve yeşili ana renk paletiniz olarak alın ve dore, gri, koyu kırmızı, koyu mor gibi renklerle harmanlayın. Ancak renk çeşitliliğini abartmayın, 3-4 renkten fazla kullanmayın.

Kendinizi makul aksesuarlar ve ayrıntılarla ifade edin. Bohem moda masraflı olmak zorunda değil. Bir kotun üzerine giyilen beyaz tunik tişört yanında kullanılacak deri bir çanta, işlemeli etnik bir şal, altın rengi katlı bir kolye, birden fazla halka bilezik ve gladyatör sandaletleri ile de elde edilebilinir.