31.12.2008 00:24 | Son Güncelleme:
MUSA KESLER İstanbul

Zararlı uygulamaları ilgililere bildirdim

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının dünkü 35. duruşmasında tutuklu sanık Doç. Dr. Ümit Sayın savunma yaptı

Zararlı uygulamaları ilgililere bildirdim

İddianamede yer alan telefon konuşmaları ve MSN görüşmeleri ile ilgili olarak açıklama yapan Sayın, bu görüşmelerde yer alan, darbe yanlısı söylemlerinin, duygusal konuşmalar ve fantezi olduğunu iddia etti. Sayın, bir suikast sonucu öldürülen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu ile ilgili olarak,  “Hablemitoğlu bir yıla kadar gidici. Belki iyi olur. Bir solucan ayıklanır' sözleri düşünülmeden rasgele söylenmiş sözlerdir.  Bu şekilde hitap ettiğime şimdi pişmanım" dedi.

‘Darbeyi savunmak suç mu?’
Türkiye'deki kurumlarda AKP'nin kadrolaşmasının arttığını savunan Sayın, "AKP yöneticilerinin söylemlerine bakılırsa, laiklik karşıtı, cumhuriyet devrimlerine karşı bir yapı görülmektedir. Bu koşullarda askeri müdahaleyi savunmak suç mudur?" dedi.
İddianamede kendisiyle ilgili olarak yer alan kişisel verileri kaydetme suçlamasını da reddeden Sayın, "Ben vatanı ve milletine karşı sorumlu bir öğretim üyesi olarak, çevremde gördüğüm milletin zararına olabilecek kimi eylem ve uygulamaları ilgili kurumlara haber verdim. Bunları yaparken, hiçbir kimseyle organik bağım olmadı. Özellikle, Adli Tıp Enstitüsü ve Adli Tıp Uzmanları Derneği üzerinden ülkemize yönelebilecek tehlike doğurucu sonuçları, 1. Ordu Komutanlığı da dahil olmak üzere vatandaş sorumluluğu içinde pek çok kişi ve kuruma bildirdim. Verdiğim bilgiler açık bilgilerdir" dedi. 

Eymür’ü suçladı
Mahkeme Heyeti, bazı sanıkların da taleplerini aldı. Sanık Semih Tufan Gülaltay ise, Ertuğrul Yılmaz’ın 1998’de Düzce Cezaevi’nden kaçırılması olayına ilişkin Mehmet Eymür’ün oğlunun sorgulandığını, Yılmaz’ın cezaevinden kaçırılması ve öldürülmesine ilişkin Eymür hakkında mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını talep etti. Gülaltay ayrıca, Mahmut Yıldırım’ın da 1998’den bu yana kayıp olduğunu, ağabeyinin bu konuda Eymür’ü sorumlu tuttuğunu anlatarak, “Eymür hakkında suç duyurusunda bulunulsun” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerErgenekon