Sağlık
21.12.2013 - 23:15 | Son Güncelleme: 21.12.2013-23:15

Zatürrenin Belirtileri

Zatürrenin en önemli belirtilerinden biri ateştir.

Sitene Ekle
Zatürrenin Belirtileri
Bu ateş ne kadar yüksekse ve ne kadar titremeyle seyrederse, kişinin zatürre olma olasılığı o kadar artar.
 
Yine bu ateş ve titremeyle beraber olabilecek gece terlemeleri, terlemeler zatürre olabileceğinin belirtisidir. Öksürük ve balgam çıkarma da zatürre belirtileri arasında olabilir.
 
Ancak bazı zatürreler vardır ki, (bunlara atipik zatürre denir) bunlarda hasta balgam çıkarmaz. O zaman bunların atipik mikroplara ya da virüslere bağlı olabileceği düşünülür.
 
Nefes darlığı
 
Kişide nefes darlığı olabilir. Nefes darlığı, kişinin zatürresinin ağırlığıyla ilgili bir durumdur. Yani çok hafif bir zatürrede nefes darlığı olmayabilir. Ancak çok ileri derecedeki bir zatürrede kişi hiç nefes alamaz. Bu hastaların yoğun bakıma yatırılarak cihaza bağlanması gerekebilir.
 
Bunların yanı sıra bir takım kan belirtileri de görülebilir. Örneğin kişinin beyaz küresi yükselebilir. Bunlara ilaveten başka testler de yapılabilir.

Video: Akciğerin Sönmesi (Pnömotoraks)
 
Hastalığın belirtileri arasında bir de göğüs ağrısı bulunur. Akciğerde iltihaplanma olduğu zaman bu akciğer zarına da yansıyabilir. Bu yansıma sonucunda kişiler nefes alıp veremezler ve ciddi göğüs ağrıları çekebilirler.
 
Solunum ve nabız sayısı
 
Kişinin nefes darlığıyla birlikte görülen bir bulgu da solunum sayısının artmasıdır. Örneğin solunum sayısı 30’un üzerindeyse, bu ciddi bir zatürre bulgusudur.
 
Ateş ve solunum sıkıntısıyla birlikte görülen bir diğer bulgu ise nabzın artmasıdır. Nabız atışı 100’e kadar normal kabul edilir. Ancak nabız 100’ün üzerine ne kadar çok çıkarsa, kişinin hastalığının da o kadar ciddi olduğu düşünülebilir.Yorum Yazın
Gönder
Sarp Levendoğlu verilen dizilerden hangisinde rol almıştır?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.