Zekasıyla Einstein'ı geride bıraktı! Peki bundan Einstein'ın haberi var mı?

İngiltere'de yaşayan Ophelia Morgan-Dew isimli 3 yaşında kız çocuğunun IQ'su 171 olarak hesaplandı. Ve bu nedenle "Zekasıyla Einstein'ı geride bıraktı" yorumları yapılıyor. Einstein'ı bir kıstas almak anlaşılabilir fakat düzenli olarak zekasıyla Einstein'ı geride bırakan çocuk görmek biraz sıkmadı mı? Hem Einstein'ı biraz çabuk harcamıyor muyuz?

Zekasıyla Einstein'ı geride bıraktı! Peki bundan Einstein'ın haberi var mı?

A4 kağıda e=mc² yazdırmak

A4 kağıda e=mc² yazdırmak

SWNS (South West News Service - Güney Batı Haber Servisi) tarafından yapılan haberde, Ophelia ve Einstein arasındaki 'rekabet' böyle temsil edilmiş. Zavallı yavrucağa muhtemelen henüz öğrendiği yazma yeteneğiyle eciş bücüş şekilde izafiyet teorisinin formülünü yazdırmışlar.

Türkiye'ye transfer olan yabancı futbolculara bağlama çaldırmamız, kolbastı oynatmamız, kebap yedirmemiz gibi bir 'habercilik' örneği adeta.

Einstein magazin figürü mü?

Einstein magazin figürü mü?

Einstein yaşarken hayati konular üzerine çalışmalar yapan, çağ değiştiren bir bilim insanıydı. Fakat öldükten sonra öylesine popüler kültür ögesi yapmaya başladık ki bu tip ucuz haberlere konu olur hale geldi.

"IQ'su Einstein'den bile yüksek", "Zekasıyla Einstein'ı geçti" tipi haberlerin de artık suyu çıktı. Herhalde yakında "400 IQ'ya sahip olan 5 yaşındaki Edward, Einstein'ın fotoğrafını görmeye bile tahammül edemiyor" gibi haberler çıkacak.

Çocuk için de zararlı

Çocuk için de zararlı

IQ ölçümünde 3 yaşındaki bir çocuk için zorlu testler yapılıyor. Ophelia Morgan-Dew'in IQ'sunun 171 çıkması önemsiz bir detay değil. Gerçekten yaşıtlarından üstün, ilerisi için gelecek vaat eden bir çocuk olabilir. Fakat işi magazine, popüler kültüre ve ucuz içerik kaygısına vurmak 3 yaşındaki ufaklık için de zararlı.

171 IQ iyi işlenmediği takdirde sıradan bir insandan hiçbir farkı olmayacak. Çünkü zeka körelebilen bir şey. Einstein belki de yaşadığı dönemde bile dünyadaki en yüksek IQ'ya sahip değildi fakat çağı değiştiren o oldu. Çünkü işin içinde sadece IQ değil, birçok farklı etken var.

Zekasının doğru işlenmesi gerekiyor

Zekasının doğru işlenmesi gerekiyor

Ophelia Morgan-Dew ya da onun gibi üstün zekalı çocuklar klişe haber kontenjanını doldurmakla kalmamalı. Özellikle aileleri tarafından doğru yönlendirilip hak ettikleri eğitimi almalılar ki doğuştan sahip oldukları bu ayrıcalık hayatları boyunca hem onlara hem de dünyaya yarar sağlasın.
 

Stephen Hawking örneği

Stephen Hawking örneği

Çağımızın dahi isimlerinden Stephen Hawking'in hayatını kaybetmeden önce nasıl bir magazin ikonu haline geldiğine hepimiz şahit olduk. Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili yeni bilgiler elde edip teoriler üretirken popüler kültür, onu ucuzlaştırarak yalnızca bir kıyamet habercisiymiş gibi gösterir oldu.

Albert Einstein'den sonra dünyaya gelmiş en parlak fizikçi olarak kabul edilen Hawking'te durum böyleyken Einstein şu anda dünyaya gelse kim bilir neler olurdu?

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak