Bilim adamları bebeğin zekasını belirleyen etmenlerle alakalı bir dizi deney gerçekleştirdi. Yaygın bir görüşe göre klasik müzik dinleyen bebeklerin daha zeki olduğu sanılıyor. Ancak bazı uzmanlara göre bebeğin zekasını aşağıdaki faktörler belirliyor:

Omega-3 yağ asitleri

Bu yağ asitleri rahimdeki gelişim kadar bebeğin zekasını da etkiliyor. Hamilelik dönemi boyunca omega-3 açısından zengin balık tüketimine veya kapsül alımına dikkat edilmesi gerekiyor.Kolin

Bu madde beynin hafıza ve öğrenme bölümlerinin gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Hamile bayanların günde 450 mg, emzirenlerin ise 550 mg kolin alması öneriliyor. Kolin yumurta, dana eti ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunuyor.

Annenin diş sağlığı

Diş hastalığı olan anneler erken doğum veya zayıf bebek dünyaya getirme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu bebeklerde öğrenme bozukluğuna oldukça sık rastlanır.

Stres

Bebek bekleyen bir annenin stres altında olması en önemli faktörlerden biridir. Stres sadece fiziksel gelişimi değil zeka gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Stres rahime giden kan akışının azalmasına ve doğal olarak beyin gelişiminin sekteye uğramasına neden olur. Bu nedenle hamilelik sürecinde stres altında hissediyorsanız kesinlikle bir psikologa başvurmalısınız.