03.02.2016 02:30 | Son Güncelleme:
Fisun Yalçınkaya

Zeki Müren de bizi duyuyor!

Türkiye tarihinin en önemli popüler kültür ikonlarından efsanevi müzisyen Zeki Müren, bir telefon hattı kadar yakınınızda. Tamamen ücretsiz olan ‘Zeki Müren Hattı’na sesli notlar bırakmak, hatta sanatçıyla dertleşmek mümkün...

Belgesel yönetmeni ve akademisyen Beyza Boyacıoğlu, sanatçı üzerine hazırladığı akademik çalışma ve belgesel projesi kapsamında ‘Zeki Müren Hattı’ adlı bir telefon hattı kurdu. Bu hattı arayarak Zeki Müren’e söylemek istediğiniz ne varsa anlatabiliyor, istediğiniz şarkıyı özgürce seslendirebiliyorsunuz. 
 
Dertleşen de var
Hattı arayanların bıraktıkları sesli notlar daha sonra ‘zekimurendebiziduyacakmi.com’ adresi üzerinden yayınlanıyor. 2014’te Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde açılan ‘İşte Benim Zeki Müren’ sergisinden bu yana sanatçıyla ilgili en orijinal projelerden olan Zeki Müren Hattı müziğiyle, stiliyle, yazdığı şarkı ve şiirlerle çok yönlü bir sanatçı olarak bir ülkenin tarihindeki en özgün isimlerden birine dönüşen sanatçının bıraktığı etkinin boyutlarını araştırıyor. 
 
Gönderilen sesli notlar arasında şarkı söyleyenler de dertleşenler de var. Kayıtlardan birinde şu ifadeler yer alıyor: “Zeki Bey merhaba, 1983 doğumluyum. Çocukluğumda sizi yakalamış olmanın nasıl bir şans olduğunu büyüdükçe anladım. Düğünümde ilk dans şarkım da ‘Sevemez Kimse Seni’ idi. Ve bu herkese büyük bir sürpriz oldu özellikle yaşıtlarıma büyük sürpriz oldu. Ben açıkçası öldüğünüze inanmıyorum. Hâlâ her yerdesiniz. İnsanları etkiliyorsunuz; etkilemeye de devam edeceksiniz. Sizi dinlemeye devam edeceğim, kendinize iyi bakın.” 
 
Bir diğerinde ise LGBTİ Onur Haftası etkinliklerinin önemli simgelerinden biri haline gelen Zeki Müren’in temsil ettikleriyle, var oluşuyla bu toplumsal harekete dolaylı yoldan katkı sağlamasına değiniliyor: “Şöyle bir anım var Zeki Müren’le ilgili, değer verdiğim, anlatmak istediğim bir anı: İki sene önce bir Pride yürüyüşünde bir pankart görmüştüm. ‘Zeki Müren’e sordum, diren dedi’ diye bir pankarttı. Çok hoşuma gitmişti, ben de onun fotoğrafını çekmiştim, hâlâ saklıyorum. Özellikle ülkemizin bizi böyle daralttığı günlerde o fotoğrafa bakıyorum ve iyi geliyor.” 
 
Projenin arkasındaki isim Beyza Boyacıoğlu’nun amacı Zeki Müren’in toplumsal etkisini hem akademik düzeyde incelemek hem de bir belgesele dönüştürmek. Facebook sayfasında yaklaşık 3 bin takipçisi olan proje, tamamen ücretsiz olan telefon hattını arayacak Zeki Müren hayranlarını bekliyor.
 
Bir yıl boyunca açık olacak ‘Zeki Müren Hattı’na 0212-988-02-08’i arayarak ulaşabilirsiniz.
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0