10.02.2019 12:45 | Son Güncelleme:
AA

Zeybekci açıkladı: Altyapıyı tamamlamak üzereyiz

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, kentte hayata geçirmeyi planladıkları projelere ilişkin, "En önemli projelerimizden biri İzmir'i 21'inci yüzyıl dünyası ve Türkiye'sine yakışır biçimde, dünyanın sayılı bilim, teknoloji ve yazılım serbest bölgelerinden birine sahip kılmak olacak." dedi.

Zeybekci'nin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, "10 numara  İzmir" adını verdiği seçim projesinde yer alan Karaburun yarımadasını bilim, teknoloji ve yazılım üssü haline getirecek projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Dünya bugün bilgi ve teknolojiyi üretenler ve tüketenler olarak ikiye  ayrılıyor" ifadesini kullanan ve üretenlerin aynı zamanda yönetenler olduğunu  vurgulayan Zeybekci, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"En önemli projelerimizden biri İzmir'i 21'inci yüzyıl dünyası ve  Türkiye'sine yakışır biçimde, dünyanın sayılı bilim, teknoloji ve yazılım serbest  bölgelerinden birine sahip kılmak olacak. Bilim Teknoloji ve Yazılım Vadisi,  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün arazisi içinde yaklaşık 40 bin dönüm alanda  hayat bulacak. Bunun için gerekli hukuki altyapıyı tamamlamak üzereyiz. Bakanlığım döneminde hayata geçirdiğimiz 'Proje Bazlı Teşvik Sistemi' sayesinde  bu bölgede faaliyet gösterecek firmalara dünyanın en iddialı teşviklerini  sağlayacağız. Vergi, enerji, finansman, altyapı, istihdam, çalışma izinleri,  bankacılık işlem maliyetleri gibi pek çok konuda destek ve muafiyet sağlayacağız.  Bu bölgeyi yatırımcı için cazibe bölgesi haline getireceğiz."

Zeybekci, bilim, teknoloji ve yazılım vadisinin avantajlarıyla çekim  merkezi olacağının altını çizerek "Yarımadayı dünyanın göz bebeği haline  getireceğiz. Ama yapılaşma anlamında da çok dikkatli davranacağız, minimum  yapılaşmaya özen göstereceğiz ve doğal yapıyı koruyacağız. Burası dünyada en  önemli merkezlerden biri haline gelecek. Bölgeye bilim insanları, teknoloji ve  yazılım firmaları büyük ilgi görecek." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin oyun yazılımı ihracatının 2018 yılında 1 milyar 150 milyon  dolar seviyesinde gerçekleştiğini anımsatan Zeybekci, vadinin Türkiye'ye  sağlayacağı katma değere dikkati çekti. 

Zeybekci, bölgede ayrıca bir film platosu oluşturmayı düşündüklerini  de kaydetti.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1