12.08.2017 23:12 | Son Güncelleme:
AA

Zeybekci:  Üçüncü çeyrekte rekor kıracağız

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017'nin ilk çeyreğinde  dünyanın en hızlı büyüyen 3. ülkesi Türkiye'nin dimdik ayakta olduğunu belirterek  "Göreceksiniz 2. çeyrekte büyümemiz bütün beklentilerin üzerinde, 3. çeyrekte  rekor kıracağız. Allah’ın izniyle büyümede yıl boyunca rekor kıracağız." dedi.

Bakan Zeybekci, Buharkent Belediyesince düzenlenen 13. Taze İncir  Festivali'nin açılış törenine katıldı.

Zeybekci, törendeki konuşmasında, Türkiye'nin tüm illerinin şehit  kanlarıyla sulandığını belirterek "Daha dün Trabzon'da 15 yaşındaki bir  yavrumuzu, bir fidanımızı gözlerini bile kırpmadan katledip yanındaki askerimizi  de şehit ettiler. 2 şehidimiz vardı orada. Bugün de yine Güneydoğu'da 2  askerimizi şehit verdik. Tasavvufi müzikten gelen bir şey var. 'Tükenmeyiz  kırılmayla, sayılmayız parmakla' diye çok güzel bir şey var." dedi.

Türk milletinin tarih boyunca hiçbir zaman "Aman" demediğini aktaran  Zeybekci, bu büyük milletin asla diz çökmeyeceğini ve ilelebet varlığını  sürdüreceğini vurguladı.

"IMF bir daha geri gelebildi mi?"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Topunuz gelin" sözlerini  anımsatan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Yedi düvel geldi geçebildi mi Çanakkale'den, kalabildi mi bu  topraklarda? Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi 'Geldiği gibi gittiler.'  Hem de derslerini alarak, arkalarına bile bakmadan gittiler. Bütün mesele kültür  coğrafyası dediğimiz İslam coğrafyasının orta yerinde çadır direği gibi duran bu  Türkiye’dir. Bütün dertleri de bu. O direği devirmek. Hepsi bir araya gelebiliyor  mu, geliyor."

Türkiye’de 2002'de toplanan 100 liralık verginin 87 lirasının faize  gittiğini anımsatan Zeybekci, o yıllarda Türkiye'de yüzde 7 bin faizin  işlediğini, ülkenin yönetilemez hale geldiğini, IMF ve Dünya Bankasının her ay  gönderdiği kredi dilimleriyle maaşların ödendiğini söyledi.

Faizlerin 2013'te yüzde 4,6'ya düşürüldüğünü dile getiren Zeybekci, şu  değerlendirmeyi yaptı:

"IMF'nin en son taksiti 2013 Mayıs ayında ödendi. IMF bir daha geri  gelebildi mi? Türkiye'de altyapı, üstyapının biri bitiyor, diğeri başlıyor.  Dünyanın en uzun köprüsü yapıldı, 3. köprü yapılıyor. Demiryolları için tüp geçit  yapılıyor, arkadan da arabalar için yapılıyor. 3 katlı tüp geçit yapılıyor.  2002'de Türkiye'nin halini bir hatırlasanız ya... Nükleer santraller 50 yıldan  beri Türkiye'nin hayaliydi. Dünyanın en büyük havaalanını yapmak üzere Türkiye  harekete geçti."

Gençlere seslendi

Gezi Parkı odaklı olayları hatırlatan Zeybekci, eylem yapanların  dünyanın en büyük havaalanı ve 3. köprünün yapımını istemediğini belirtti.

Türkiye’ye 2001-2002'de Halkbank ve Ziraat Bankası'nın kapatılması  yönünde dayatmalar yapıldığına işaret eden Zeybekci, "Bu bankalar kapatılsaydı  halimiz ne olurdu, unutmayın. Özellikle gençlere söylüyorum, 'Yeter, söz de karar  da milletindir' diyen bu milletin adamı yani AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Hükümeti geldiğinde döndü dedi ki IMF’ye 'Halkbank ve Ziraat Bankası'nı  kapatmıyoruz, Vakıflar Bankası'nı da satmıyoruz.' ve nereden nereye geldik." diye  konuştu.

Türkiye'de tek başına iktidarın olmasını istemeyenlerin 7 Haziran  seçimleri öncesinde harekete geçtiğini dile getiren Zeybekci, şöyle konuştu:

"Eline saz vererek, terör örgütünün partisinin eline saz vererek,  ‘Meclis'te siyaset yapacağız. Türkiye'nin bölünmesine karşıyız. Terör örgütünün  yanında yer almayacağız’ dedirterek bu milletin yüzde 13,5 oyunu aldılar.  Unutuyoruz kolayca. Temmuz ayında bu hain terör örgütünün uşakları özyönetim  safsataları cennet vatanın Güneydoğusunda çukur terörü başlatmadılar mı? Çünkü  ağababaları böyle istedi. Hedef Türkiye, hedef o çadırın direği. O çadırın  direğini, namusu gibi tutan Recep Tayyip Erdoğan hedefleri. Başka bir şey yok.  Benim kahraman askerlerim ve polislerim o çukurlara gömdükten sonra son bir  şansları kaldı."

"Büyümede yıl boyunca rekor kıracağız"

Türkiye'nin 2016'nın sonunda Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi  olduğunun altını çizen Zeybekçi, şunları kaydetti:

"2017'nin ilk çeyreğinde dünyanın en hızlı büyüyen 3. ülkesi olduk.  Dimdik ayaktayız. Göreceksiniz 2. çeyrekte büyümemiz bütün beklentilerin  üzerinde, 3. çeyrekte rekor kıracağız. Allah'ın izniyle büyümede yıl boyunca  rekor kıracağız. Onlar ne derlerse desinler, onlar ne gürültü çıkarırlarsa  çıkarsınlar, onlar nerelerinden patlarlarsa çatlarlarsa çıksınlar. Durmak yok  yola devam. Büyüme ve kalkınmaya devam."

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet  Erdem de konuşma yaptı.

Festivale, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin,  Aydın İl Emniyet  Müdürü Rahmi Baştuğ, Aydın İl Jandarma Komutanı Selahattin Acara, AK Parti Aydın  İl Başkanı Ömer Özmen, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz ve vatandaşlar  katıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0