Ege

11.07.2018 - 23:25 | Son Güncelleme: 11.07.2018-23:26

Zeytinin kalitesi onlara sorulacak

İzmir Ticaret Borsası (İTB) bünyesinde açılan zeytinyağı tadım odası ile eğitimli tadımcılar, sertlik ve lezzet derecelerini test edilcek, kalite sınıflandırması yapacak

Sitene Ekle

Tadım odasının açılışında konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’nin 160 milyonu aşan ağaç varlığı ve 1.5 milyon tonun üzerinde tane zeytin üretimiyle dünyanın en önemli üreticilerinden biri olduğunu ve kaliteyi maksimum seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti, “Ülkemizin zeytinyağı ihracatının yarısından fazlası kentimizden gerçekleştiriliyor” dedi. 3 yıllık bir çalışmanın ardından odanın hayata geçirildiğini belirten Kestelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

75 saat eğitim

“2015 yılında İTB bünyesinde zeytinyağında duyusal analiz yapılabilecek bir tadım paneli oluşturulması için çalışmalara başladık. Panel grubunun eğitiminde işbirliği yapmak ve teknik destek almak amacıyla Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile protokol imzaladık. Enstitü uzmanları, panel grubuna; zeytin yetiştiriciliği, yağ üretim teknolojileri, zeytinyağı kalitesi ve zeytinyağı sınıfları hakkında toplam 75 saatlik eğitim verdi.”

Rakiplerle baş edebiliriz

Sertifika verilecek panelistlerin, kusurlu ve kaliteli yağlarla tadım antrenmanları yaptığını belirten Başkan Kestelli, 2017 yılında da dünyaca ünlü bir İspanyol uzmandan, beş günlük ileri düzey tadım eğitimi aldıklarını belirtti, “Hedefimiz tadım odamız ve uzmanlarımız ile Türk zeytin ve zeytinyağının kalitesini maksimum seviyeye çıkarmak, üründe istikrarı yakalamak. 
Bu alanda İspanya’nın seviyesine çıkmak, kısa vadede pek kolay olmasa da İtalya ve Yunanistan ile başa baş mücadele edecek hale gelmemiz için dünden daha çok çalışacağız” diye konuştu. İTB tadım panelinin ulusal akreditasyonu için Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK), uluslararası tanınırlığı içinse Uluslararası Zeytin Konseyi’ne başvuru yapacaklarını sözlerine ekledi. 


Altay hangi ilimizin futbol takımıdır?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX