Zeytinli Rock Festivali'nde çevreyi kirletenler festivali tehlikeye atıyor

Eğlence ve müzikseverlerin her yıl iple çektiği Zeytinli Rock Festivali bu yıl da oldu ve bitti. Zeytinli'den geriye kalan çöp yığınları ise bu sene daha bir dikkat çekti. Gerek çevre dostu duyarlı insanlar tarafından gerek özgür bir festival ortamından rahatsız olanlar tarafından bu çevre katliamı oldukça tepki çekti.

Zeytinli Rock Festivali'nde çevreyi kirletenler festivali tehlikeye atıyor

Elimizden alınırsa çok ararız

Elimizden alınırsa çok ararız

Ülkemiz festival anlamında çok ileri seviyelerde değil. Elle tutulur birkaç müzik festivali var ve bunların arasında 'insani' şartlara sahip olan organizasyonların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Zeytinli gibi en köklü organizasyonlardan birine gelen binlerce kişi arasında elbette kendi çöplerini, hatta çevresini temizleyip ayrılanlar vardır.

Fakat yetmiyor. Aslında bölgeyi, oraya müzik, eğlence ve Şebnem Ferah'ın dediği gibi 'kurtarılmış bölge'nin özgürlüğünü yaşamak için gelenler değil, prim yapmak, ortam kasmak, normal yaşantısında yapamadıklarını 5 günlük festivalde yapmak için gelenler mahvediyor. Böylece ortamdan rahatsız olanlara da bunu bahane ederek "Kaldırın şu festivali" deme fırsatı veriliyor. Yarın bir gün Akçay sahilini çöplerle mahvedenler yüzünden (ya da bunu bahane ederek) Zeytinli'ye ve diğer festivallere zeval gelirse hesabını kim verecek?

Festival bir kenara!

Festival bir kenara!

Festival azlığından ötürü aklımıza ilk gelen festivalleri kaybetme korkumuz var. Fakat bu bir kenara, güzelim sahillerimize neden bunu yapıyoruz? Türkiye'ye tatile gelen Japon turistler bile dayanamayıp çöp toplarken biz neden hem elimizdeki eğlence fırsatını hem de doğal güzelliklerimizi yok etmeye uğraşıyoruz?

Kirlenmesi normal ama...

Kirlenmesi normal ama...

Zeytinli'de bu sene 250 bin kişi ağırlandı. Bu kadar kişinin eğlence amaçlı geldiği bir ortamda kirlilik normal. Çöp kovaları yetersiz kalmış olabilir. Fakat bir kutu çöp poşeti alıp gelmek ne kadar zor ki?

Çöp bulamadığında çöplerini poşette biriktirmek mümkün değil mi? Tabii bunun için kitle halinde bir bilinç kazanmak lazım. Yoksa "Çöp kutusu bulamadık, çöp kutuları doluydu" bahanesiyle plastik, cam ve jelatin atıkları kumsalın ortasına bırakmak en kolayı.

"Nasıl olsa temizlenecek" mantığı

"Nasıl olsa temizlenecek" mantığı

Bu çevre katliamının fütursuzca yapılmasının bir diğer sebebi de "nasıl olsa belediye işçileri tarafından temizlenir" düşüncesi. Evet, çevre temizliği belediyenin ve organizasyonu düzenleyen şirketin sorumluluğunda. Bu konuda sorun yok. Asıl sorun çevreye minimum zararı vermek için çabalamak ve zaten az sayıda olan festival anlayışına sahip çıkmak.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak