Zlatan Ibrahimovic'in 'ırkçılık' açıklamalarını kanıksadık mı?

Rusya'nın ev sahipliği yaptığı 2018 Dünya Futbol Şampiyonası'nda şahane performanslar izledik. İsveç son 8'e kalmayı başardı. Ama ister istemez konu Zlatan Ibrahimovic'e bağlandı...

Zlatan Ibrahimovic'in 'ırkçılık' açıklamalarını kanıksadık mı?

Milan'a transfer olacağı konuşuluyor

Milan'a transfer olacağı konuşuluyor

Biliyorsunuz, uzun yıllar İsveç Milli Futbol Takımı'nın en bomba ismi olmayı başaran Zlatan Ibrahimovic son birkaç yıldır eski performansından uzak.

Son dönemde Milan'a transfer olacağı konuşuluyor ancak henüz ortada kesin bir şey yok. Zlatan'ın milli futbol kariyeri ise artık geçmişte kalan bir hatıra gibi.

"Ben, İsveçliyim. Ben, yeni İsveç'im"

"Ben, İsveçliyim. Ben, yeni İsveç'im"

İşte bu Zlatan, dönem dönem İsveç'e ve İsveç futboluna dair enteresan laflar ediyor.

İsveç'i sürekli ırkçılıkla suçlayan Boşnak asıllı İsveçli futbolcu, son olarak "Ben, Ibrahimovic. Ben, İsveçliyim. Ben, yeni İsveçliyim. Ben, yeni İsveç'im" gibi laflar etmiş. Düşüncesini, daha açık ve net ifade edemezmiş gerçekten de...

Lagercrantz'la birlikte kaleme almıştı

Lagercrantz'la birlikte kaleme almıştı

Zlatan'ın egosu da bilinen bir diğer gerçek. Geçtiğimiz yıllarda bir otobiyografi kitabı yayınlanmıştı Zlatan'ın.

Türkçede de halihazırda satışta olan bu kitabın başlığı, yani 'Ben Zlatan' bile yıldız futbolcunun egosunu ortaya koyuyor...

Değindiği konular önemli

Değindiği konular önemli

Kariyeri boyunca 'farklı' soyadı yüzünden türlü zorluklar yaşadığını söyleyen Ibrahimovic, kendisi gibi farklı kökenlere sahip Batı Avrupalı futbolcuların önünü açtığını da söylüyor.

Şaka maka 37 yaşındaki futbolcunun bugüne kadar sergilediği başarılı futbolun üzerine 'ırkçılık' ve 'göçmenlik' konularında sıklıkla demeç vermesini önemsiyorum.

Neden kayıtsız kalınıyor?

Neden kayıtsız kalınıyor?

Ama Zlatan'ın bu önemsenmesi gereken açıklamalarının, egosu ve benmerkezcilliği yüzünden biraz gölgede kaldığını düşünüyorum.


 

'Futbolda ırkçılık' gibi son derece önemli bir konuyu öylesine tek başına sahiplendi ve bu süreçte öylesine tekilleşti ki, insan ister istemez Zlatan'ın laflarına kayıtsız kalıyor.

Futbol asla sadece futbol değildir

Futbol asla sadece futbol değildir

Halbuki önemli bir şeyden bahsediyor Zlatan, 'yeni İsveç'ten, 'yeni Avrupa'dan bahsediyor. Ve göçmenlik meselesinden bağımsız ele alınamayacak konular bunlar.

Zlatan'ın tek sıkıntısı söylediklerinin üzerine yeni şeyler ekleyememesi... Göçmenlik konusu sadece siyasi değil aynı zamanda sosyolojik bir problem.


 

Ve hepimiz de gayet iyi biliyoruz ki futbol da sadece futbol olmaktan çok daha büyük, çok daha geniş katmanlı bir oyun...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak