1917 Rus Devrimi

1917 yılında Çarlık Rusyası'nın yıkılıp yerine Sovyetler Birliği'nin kurulmasıyla sonuçlanan devrimlerin tümüne Rus Devrimi adı veriliyor. Peki Rus Devrimi nasıl başladı ve gelişti? Rus Devrimi hakkında bilinmesi gereken bilgileri zaman çizelgesine göre sıraladık.

1917 Rus Devrimi

1. 8 Mart 1917

1. 8 Mart 1917

Rus köylüleri, işçileri ve askerleri, Birinci Dünya Savaşı sebebiyle ortaya çıkan sıkıntılardan bunalmıştı. Bu sebeple günümüzde St. Petersburg olarak bilinen Petrograd kentinde halk sokaklara döküldü ve yaşam koşullarını protesto etti. Bir hafta sonra protesto gösterileri büyüdü ve polis ve hükümet güçlerinin müdahalesi sebebiyle binlerce kişi gösteriler sırasında yaşamını yitirdi.

2. 15 Mart 1917

2. 15 Mart 1917

Petrograd garnizon askerlerinin çoğunluğu isyanlara katılma kararı alınca dönemin Rusya İmparatoru Çar II. Nikolay tahtından feragat etti. Yerine gelen yeni Çar Mihail Aleksandroviç de tahta çıkmayı reddedince Romanov Hanedanlığı'nın sonu geldi. Romanov Hanedanlığı yerine işleri yürütmek için geçici bir hükümet kuruldu.

3. 16 Nisan 1917

3. 16 Nisan 1917

Komünist lider Vladimir Lenin, 10 yıllık sürgünün ardından Rusya'ya, Petrograd'a döndü ve Bolşevikler'in lideri olarak tekrar gücünü artırdı.

4. 16-20 Temmuz 1917

4. 16-20 Temmuz 1917

Petrograd'taki işçiler ve askerler, Temmuz Günleri olarak da bilinen geçiçi hükümet karşıtı gösteriler düzenledi. Bu gösterilerin sonucu olarak Aleksandr Kerensky geçici hükümetin yeni lideri oldu. Bolşevikler tarafından düzenlenecek olası bir darbenin korkusu sebebiyle Kerensky, Lenin'i 'Alman Ajanı' olmakla suçladı. Suçlamanın ardından Lenin, Finlandiya'ya kaçtı. Halk da Bolşevikler'e sırtını döndü ve Bolşevik grubunun çok sayıda üyesi hapse atıldı.

5. 9 Eylül 1917

5. 9 Eylül 1917

Rusya Ordusu başkomutanı Lavr Georgiyevich Kornilov, Bolşevik tehditi olarak gördüğü bir girişimi önlemek adına ordulara Petrograd'a ilerleme emri verdi. Darbe girişimi olarak algılanan bu emir, Kerensky ve yönetimindeki birlikler tarafından bastırıldı. Kornilov'un başarısız müdahalesi, Bolşevikler'in gücünü ve popülerliğini artırdı. Ruslar, Bolşevikler'i, kötüye giden Rus ekonomisini düzeltmek için bir umut olarak görmeye başladı.

6. 20 Ekim 1917

6. 20 Ekim 1917

Kılık değiştirerek Petrograd'a geri gelen Lenin birkaç hafta süreyle Rus yetkililerden saklanmayı başardı ve Bolşevikler'le ve ilgili gruplarla beraber hükümetin kontrolünü almak için çalıştı.

7. 7-8 Kasım 1917

7. 7-8 Kasım 1917

24-25 Ekim'de gerçekleştirilen Ekim Devrimi'nde Bolşevikler ve devrim askerleri, geçici hükümeti istifaya zorladı ve devlet gücünün Sovyetler'e geçtiğini duyurdu. Kerensky, Petrograd'tan kaçtı, Sovyetler, Rusya'nın Birinci Dünya Savaşı'ndan çekildiğini duyurdu ve 74 yıl boyunca Rusya yönetimini sürdürecek Sovyetler Birliği Hükümeti göreve başladı.

8. Tarihler hakkında not

8. Tarihler hakkında not

Yukarıdaki zaman çizelgesindeki tarihler günümüzde Rusya dahil tüm dünyada kullanımda olan Miladi Takvim baz alınarak belirtilmiştir. Rus Devrimi sırasında Rusya'da Jülyen Takvimi kullanılıyordu. Bu sebeple Rusya kaynaklı metinlerde Jülyen Takvimi tarihleri baz alınabiliyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak