2000'lerin unutulmaz olayları

2000 yılına girdiğimiz gibi Milenyum çağına "Merhaba" dedik. 2000'lere girmemizle birlikte unutulmayacak tonla olay oldu. Peki neler oldu? 2000'lerin unutulmaz olayları...

2000'lerin unutulmaz olayları

1- Tarkan- Kuzu Kuzu

1- Tarkan- Kuzu Kuzu

90'lara damga vuran isimlerden biri olsa da Tarkan, bence Tarkan'ı Tarkan yapan şeylerden biri 'Kuzu Kuzu' albümüydü. Üzerinden kaç yıl geçti hâlâ dinliyoruz. Bence Türkiye'nin ve Türk popunun başına gelmiş en güzel şeylerden biri Tarkan olduğu için listeye Tarkan'la başlamak istedim.

2- Kemal Sunal'ın ölümü

2- Kemal Sunal'ın ölümü

2000'lere "Merhaba" der demez acı bir kayıpla karşıladık. Türk sinemasının unutulmaz simalarından biri olan Kemal Sunal 3 Temmuz 2000'de hayata gözlerini yumdu. Ama kaç yıl geçse de onun Kemal Sunal'ı canlıyken hiç görememiş olan bir nesil bile Kemal Sunal'ı anar, filmlerini seyreder ve saygıyla yad eder. Bence öyle güzel bir insan Kemal Sunal. 
 

3- Galatasaray'un UEFA şampiyonluğu

3- Galatasaray'un UEFA şampiyonluğu
"Evet UEFA kupamız" var sözleriyle 2000'li yılların başlarında yaşanan Galatasaray'ın zaferini de unutmamak gerek. Türk futbolunda bu zaferdan daha büyük bir zafer yaşandı mı bence yaşanmadı. Türk futbol tarihinin en büyük başarısı olan bu tarihi maç ile birlikte milenyuma zincir gibi kenetlenmiş olarak girmiştik. 

4- 2002 Dünya Kupası üçüncülüğü

4- 2002 Dünya Kupası üçüncülüğü
Daha Uefa Kupası’nı hazmedemeden, Japonya ve Güney Kore’nin ortak düzenlediği şampiyonada Brezilya’ya yenilerek final oynama şansını kaçırdık. Oyuncularımızın ülkeye dönüşlerinde Taksim Meydanı tarihi bir gün yaşadı ve yüzbinler yeri göğü inletti. İlhan Mansız’ın samuray saçları, Rüştü Reçber’in göz altı boyası, Ümit Davala’nın Mohawk saçları, Şenol Güneş’in takım elbisesi gibi bir çok konu turnuva boyunca memleketin gündeminde kaldı.

5- Caner’in kafasında bardak kırması

5- Caner’in kafasında bardak kırması

Caner’in Tülin’e olan aşkından delirip ilk önce dilini bir garip şekle sokması, sonra da önünde duran bardağı kafasına geçirerek cinnetini gözlerimize sokması, belki de 2000’lerin başından itibaren hayatımıza giren reality şovların zirve yaptığı an olabilirdi. Bundan sonra hiçbir şey bize garip gelmedi. Ta ki ‘Sabri Bey’ uçuncaya kadar.

6- Sertab Erener’in Eurovision birinciliği

6- Sertab Erener’in Eurovision birinciliği

Kaç yıl geçti Sertab Erener'in 'Everyway That I Can' şarkısı kulaklarda o muhteşem performansı da gözlerin önünde. 2003 yılının Mayıs ayında Bülent Özveren’in duyurmak için yıllardır beklediği birincilik anonsu ile Türkiye tarihine mıh gibi kazınmış bir Eurovision zaferi oldu.
 

7- 11 Eylül saldırıları

7- 11 Eylül saldırıları

Amerika olmak üzere hiçbir devletin unutamadığı bazen 9/11 olarak anılan 11 Eylül saldırıları, silahlı grup El-Kaide'nin 11 Eylül 2001 Salı sabahı Birleşik Devletler'de düzenlediği dört koordineli terör saldırısı dizisi olarak anılıyor. Fotoğrafta da Başkan Bush, İkiz Kulelere çarpan ikinci uçağın haberini alıyor. Bu sırada Bush, Florida'da bir ilkokulda çocuklara kitap okuyordu.

8- Orhan Pamuk Nobel aldı

8- Orhan Pamuk Nobel aldı

Birçok başka edebiyat ödülünün yanı sıra 2006 yılında 'Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanarak bu ödülü alan en genç kişilerden biri olan Orhan Pamuk Türk edebiyatına unutulmayacak bir ödül kazandırdı. Kitapları altmış üç dile çevrildi, yüzü aşkın ülkede yayımlandı ve 13 milyon baskı yaptı. 2006 yılında TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçilen Orhan Pamuk, Nobel ödülünü alan ilk Türk vatandaşı oldu.

9- Facebook kuruldu

9- Facebook kuruldu

Şubat 2004'te herkes için küçük ama dünya için büyük bir adım atıldı. Herkesin ilk sosyal medya deneyimi olan Facebook kuruldu. Nereden bilebilirdik ki konu buralara gelsin. Fotoğraf da  Mark Zuckerberg ve Dustin Moscovitz'in Facebook kurulduktan sonra çekilmiş. 
 

10- Unutulmaz seriler

10- Unutulmaz seriler

2001 yılında Milenyum çağına 'Harry Potter' ve 'Yüzüklerin Efendisi' gibi fantastik serilerle bomba gibi başladık. Hâlâ daha konuşula konuşula bitirelemeyen, hasılat rekorları kıran bu iki film tartışmaların odağında. Yoksa siz de en çok Yüzüklerin Efendisi ve ya da Harry Potter'cı mısınız? Bu arada 'Yüzüklerin Efendisi'nin Türkçe dublajının başarısını da dile getirmeden edemeyeceğim.


Fazilet.Senol@miliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak