90'ların unutulmaz eşyaları

Teknolojinin hayatımızı yavaş yavaş değiştirdiği yıllar 90’lardı. Ne tam otomatik olmuş ne de manueldik. Yarı otomatik arabalar gibiydik. İşte o yıllardan akıllarda kalan eşyalar vardı. Biz de 90’ların unutulmaz eşyalarına Molatik olduk…

90'ların unutulmaz eşyaları

Atariler

Atariler
Her evde en az bir tane vardı atari. Özellikle yazın çocuklar tarafından çok oynanırdı. Okul zamanı ise hafta sonları oynanmak kaydıyla dolaplarda saklanırdı. Adaptörü ısınınca soğuması için biraz beklenirdi. Sonra tam gaz oyunlara devam.

Garip perdeler

Garip perdeler
Bu perdeden sahip olmayan ev var mıydı? Bir dönem Kızılay tarafından dağıtılmış gibiydi. Görünce gözlerimiz yaşarmıyor değil.

3D gözlükler

3D gözlükler
Günümüz VR teknolojisinin atası, adeta babası bu gözlüklerde oynattığımız fotoğraflar kısıtlı sayıda olsa da yine de güzeldi.

Ojeli sabun tutacağı

Ojeli sabun tutacağı
Bilinçaltına ilginç mesajlar gönderen bir aletti kendisi. Sabuna yapıştırdığımız gazoz kapağı sayesinde sabunu bizim için ‘steril’ tutuyordu.
 

Sanal bebek

Sanal bebek
Ah ah almak için neler çekmiştim. Kırtasiyede kalmamıştı, geldi mi diye elli kere kontrol etmiştim. Biraz da pahalıydı. Alıp hayvan besler gibi besliyordunuz. Yumurtadan itibaren sizin bir parçanız oluyordu.

Duman arabası

Duman arabası
Kendisi duman değil böcek ilaçlama arabasıydı. Arkasından çıkan duman zehirliydi ama bizim umurumuzda değildi. Sis atmış gibi ortalığı birbirine katıp gidiyordu. Sis atma…

Merdaneli çamaşır makinesi

Merdaneli çamaşır makinesi
Buna kolumu kaptırdığımı hatırlıyorum. Öyle tehlikeli bir ‘yaratıktı’ kendisi. Kazanında çamaşırı yıkıyordunuz, merdanesinde de sıkıyordunuz. Elde yıkasan daha az yorulursun…
 

Bel çantası

Bel çantası
Hala kullanılıyor ancak 90’larda görmediğimiz bel kalmamıştı. İlginç şekilde işe yarayan ama bir o kadar da çirkin bir görüntü sergileyen eşyaydı.

Garip desenli kazaklar

Garip desenli kazaklar
Günümüz dünyasında “Umut Sarıkaya kazağı” diye andığım bu kazaklar zaman zaman moda olmaya devam ediyor. Geyikli olanları en meşhuruydu.

80 gözlü kalemlik

80 gözlü kalemlik
Kalemlik değil adeta mühimmat deposuydu kendisi. Her yerinden bir göz çıkıyordu. Kaba da bir şeydi haliyle.

VHS kasetler

VHS kasetler
Aslında VHS kasetlerin son dönemiydi. CD’ye geçmeye başlamıştık 90’larda. Kalanların içinde de neler vardı neler…

​selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak