99 milyon yıl önce böceklerin rengi nasıldı?

Milyonlarca yıl önce yaşamış olan böceklerin nasıl renkte olduğunu merak ediyor musunuz? Uzmanlar bu konuya Molatik olmuş ve canlıların renklerini ortaya çıkarmış. Peki bundan tam 99 milyon yıl önce böceklerin rengi nasıldı?

99 milyon yıl önce böceklerin rengi nasıldı?

35 fosil detaylıca incelenmiş

Çin Bilimler Akademisi Nanjing Jeoloji ve Paleontoloji Enstitüsü araştırmacıları, birçoklarımızın merak ettiği soruya yanıt aramış. Yaptıkları çalışmalarda bundan tam 99 milyon yıl önce yaşamış böceklerin renklerini ortaya çıkarmış. 1 Temmuz'da yayınlanan araştırma kapsamında Myanmar'da bulunan, kehribar içindeki 35 fosil incelenmiş.

 

 

Bir hayli renklilermiş

İşte sonuç... 99 milyon yıl önce böceklerin, günümüzde 'guguk eşekarısı' olarak bilinen türle neredeyse aynı renge sahip olduğu ortaya çıkmış. Yani metalik mavi ve yeşil tonları ile sarımsı yeşil ve sarımsı mor renkteymiş böcekler. Yani şu anda ağırlıklı olarak siyah olarak gördüğümüz bu böcekler, bundan tam milyonlarca yıl önce bir hayli renkliymiş.

 

 

İnsanlığın bile sonu gelebilir

Araştırmacılar, böceklerin dış iskeletlerindeki nano düzeyli çatlaklar sayesinde farklı renklere büründüğünü, bu dokuları ve desenlerin incelenerek de böceklerin gerçek renklerinin ortaya çıkarıldığını duyurmuş. Böceklerin renklerinin, sıcaktan korunmak, vücut ısılarını düzenlemek amacıyla değiştiği öne sürülen teoriler arasında. Böceklerin bundan milyonlarca yıl önce aslında rengârenk olduğunun ortaya çıkması müthiş bir evrenin parçası olduğumuzu hatırlatıyor aslında bizlere. Böcekler renk değiştirebilir, dinozorların nesli tükenebilir; gün gelir insanlığın bile sonu gelebilir! Evrende keşfedilmeyi bekleyen hâlâ o kadar gizemli şey var ki... Milyon yıllık keşifler sizce de heyecan verici değil mi?
 

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak