Atık yağdan enerji üretimi

Yılbaşı kıpır kıpır yaklaşıyor. Caddeleri ve binaları özel süslemelerle aydınlatma vakti geldi. Fakat gecenin karanlığında parıldayacak ışıklar demek, öte yandan daha fazla enerji tüketimi demek. Başka türlüsü nasıl olur ki, diye sorduğumuzda, Tokyo bu yıl karşımıza güzel bir örnekle çıkıyor. Atık yağları bioenerjiye çevirerek, 420 binden fazla ışığı aydınlatan bir projeleri var.
 
Atık yağdan enerji üretimi

Tokyo, bu yıl kiraz ağaçlarını pembe led ışıklarla aydınlattı. Aslında bu “Herkes için aydınlanma” hedefiyle yola çıkan bir proje. Japonya, Fukishima sonrası genel bir elektrik sıkıntısı yaşamıştı. Dolayısıyla, atık yağlardan elde edilecek enerjiyle bu soruna alternatif bir çözüm getirmiş görünüyor. Hem de halkıyla birlikte hareket ederek. Tokyolular, şehirlerinin ışıklandırılması amacıyla evlerinde kullandıkları bitkisel atık yağları topluyorlar. Lokanta ve büyük yemek şirketleri de buna katkı sağlıyor. 

Yeni yıl için birlik olma bilincini geliştiren bu projeyi oldukça kıskandım.  

 

 

Çünkü bizler henüz atık yağlarımızı nereye atacağımız konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığımız için kullandığımız yağları lavabo veya çöpe dökebiliyoruz. Halbuki lavaboya dökülen yağlar kanalizasyon sorunlarına yol açıyor. Çöpe dökülenlerse toprak kirliliğine neden olduğu gibi, yağmur sularıyla karışarak yeraltı ve yüzey sularına ulaşıyor. Bizlerin en önemli içme suyu kaynağı yer altı suları olduğuna göre, tehlike de oldukça büyük.

Size en yakın atık yağ dönüşümünü toplama merkezini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çağrı merkezi numarası olan ALO 181’den öğrenebilir ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yeni yıla, aydınlık girmek dileğiyle!

Bu makaleye ifade bırak